za

Bitcoin Core wprowadza mechanizm umożliwiający opłatę za “utkniętą” transakcje przychodzącą

2016-06-18
Techniczne
1,5% dla maluszka

Zdarza się, że podczas wysyłania środków możemy stanąć przed problemem „utknięcia” transakcji w sieci. Transakcja ze zbyt małą opłatą transakcyjną może dość długo oczekiwać w kolejce.

 

 

Zdarza się, że podczas wysyłania środków możemy stanąć przed problemem „utknięcia” transakcji w sieci. Transakcja ze zbyt małą opłatą transakcyjną może dość długo oczekiwać w kolejce.

 

Często problemem nie jest „nasza” transakcja, ale transakcja której wyjścia my wydajemy, a czasem nawet kilka/naście transakcji „wstecz”. Ponieważ wydawanie niepotwierdzonych wejść jest możliwe, czasem zdarzają się całe łańcuchy transakcji które nie są zatwierdzane, ze względu na „słabą” transakcję na tego początku łańcucha. Jest to częsta przypadłość faucetów i podobnych serwisów które zbierają drobne kwoty.

 

Do rozwiązania tego problemu przystąpiono już jakiś czas temu, wprowadzając kontrowersyjny mechanizm RBF (repleace-by-fee, podmiana przez zwiększoną opłatę) który umożliwiał zastąpienie transakcji w pamięci sieci (mempool) nową jej wersją z większą opłatą. Nie rozwiązuje to jednak sytuacji, w której to my otrzymaliśmy środki ze zbyt małą opłatą i nie możemy ich wydać.

 

Dodatkowo RBF daje możliwość wykonania podwójnego wydania na nieświadomym tego mechanizmu odbiorcy jeśli używa przestarzałego oprogramowania (atakujący może wysłać nową transakcję z większą opłatą wysyłając monety na inny adres).

 

Do kodu Core został dołączony nowy, znacznie rozsądniejszy mechanizm: FWA (feerate-with-ancestors). FWA umożliwia wykonanie kolejnej transakcji, wydającą transakcję „wiszącą”, która będzie zawierała dość opłat transakcyjnych aby starczyło za je obie. W ten sposób, osoba otrzymująca środki może przyspieszyć zatwierdzenie transakcji przez wysłanie otrzymanych środków „dalej” (choćby na swój adres).

 

Logika zmiany umożliwia zwiększenie łącznej opłaty o 1 do 15% oraz uwzględnia możliwość zapłaty za cały ciąg niezatwierdzonych transakcji. Węzły kopalni które zaktualizują swoje węzły będą więc wybierać transakcje do zatwierdzenia nie tylko na podstawie wysokości opłaty do wielkości transakcji, ale również będą analizować powstające łańcuchy transakcji pod kątem łącznej opłaty transakcyjnej za cały łańcuch.

 

Tu można być uszczypliwym i zarzucić deweloperom, że zamiast zlikwidować problem zapychania się sieci zwiększając maksymalny rozmiar bloku, próbują leczyć jego skutki. W każdym razie, mechanizm będzie również potrzebny i w przyszłości gdy limit nie będzie problemem. Transakcje bez prowizji lub z bardzo małą prowizją, zawsze będą traktowane jako spamowe, gdyż można nimi zapchać bezkosztowo dowolnie duży blok.

 

Zdjęcie: wikimedia.org

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności