bhutan

Bhutan posiada bitcoiny. I to więcej niż Salwador!

2024-09-17
BitcoinEkonomia


Bhutan ma dwa razy więcej bitcoinów niż Salwador, twierdzi Arkham Intelligence. Kryptowalutami zarządza inwestycyjne ramię królestwa, Druk Holdings (DHI).

Bhutan ma bitcoiny i to więcej niż Salwador!

Bhutan to śródlądowe królestwo leżące we wschodniej części Himalajów. Jego populacja wynosi zaledwie 790 000 osób, a powierzchnia to 38 394 mkw. Kraj ten posiada, jak się okazuje, bitcoiny. I to całkiem dużą ilość.

Platforma Arkham Intelligence wskazała w swoim raporcie adresy w sieci Bitcoin. Te należą zaś do DHI i zawierają trochę ponad 13 000 BTC (to około 758 milionów USD). Do tego dochodzą m.in. ethery, binance coiny i polygon.

Pełna lista coinów wygląda tak:

By pojąć znaczenie tej inwestycji, warto dodać, że produkt krajowy brutto (PKB) Bhutanu ma w tym roku osiągnąć poziom tylko 3 miliardów USD. To oznacza, że BTC będzie stanowić nieco ponad jednej czwartej PKB!

Skąd te bitcoiny?

By pojąć to, skąd Bhutan ma bitcoiny, trzeba cofnąć się w czasie, dokładnie do wiosny 2019 roku. Wtedy to, jak potwierdzili kilka miesięcy temu urzędnicy kraju, państwo zaczęło przy pomocy energii wodnej kopać BTC. Z kolei w maju 2023 r. DHI nawiązało współpracę z Bitdeer. Celem było opracowanie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla procesu kopania bitcoinów w Bhutanie. W kwietniu 2024 r. zaprezentowano ulepszenia mające na celu zwiększenie mocy wydobywczej lokalnej kopalni o 500 megawatów do pierwszej połowy 2025 r., zwiększając całkowitą zdolność do 600 MW.

Okazuje się więc, że Bhutan zaczął inwestować w BTC wcześniej niż Salwador. Mało tego, zgodnie z Nayib Tracker, które to narzędzie pozwala śledzić wartość portfela kraju, rząd Nayiba Bukele posiada dziś "tylko" 5875 BTC o łącznej wartości 331 milionów USD. Bhutan ma więc około dwa razy więcej.

Salwador również wykorzystuje energię odnawialną do wydobywania BTC. Tyle że to energia geotermalna, a nie wodna, jak w przypadku Bhutanu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności