za
bank rozrachunków międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych opublikował raport o kryptowalutach

Binance Launchpool

W tym miesiącu odbędzie się ważne spotkanie. Chodzi o rozmowy ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20. W ramach przygotowań do tychże, Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BISIH) przedłożyło 11 lipca dwa raporty. Dotyczyły kryptowalut i walut cyfrowych banku centralnego (CBDC).

Co Bank Rozrachunków Międzynarodowych myśli o kryptowalutach?

Raport BISIH na temat kryptowalut jest krótszą z dwóch publikacji i ma tylko 24 strony. Zawiera krótki przegląd ekosystemu kryptowalut, stablecoinów i zdecentralizowanych finansów (DeFi), a następnie listę „[strukturalnych] wad i zagrożeń”. Omówiono w nim niektóre problemy rynku i technologii, takie jak centralizacja większości transakcji kryptowalutowych, niestabilność kursowa niektórych stablecoinów i nieodwracalność inteligentnych kontraktów.

Do tego pojawił się wątek ryzyka, które wynika z natury ludzkiej. Zwrócono uwagę, że inwestorzy kryptowalut są skłonni kupować drogo i sprzedawać tanio – tak jak często ma to miejsce na rynku tradycyjnych finansów.

BISIH dostrzegł też inne ryzyko – rosnące powiązania kryptowalut z realną gospodarką.

Inwestorzy instytucjonalni i gospodarstwa domowe nadal wykazują zainteresowanie kryptowalutami pomimo wydarzeń z ubiegłego roku

– czytamy w raporcie. To oczywiście odniesienie do bessy z zeszłego roku i m.in. upadku FTX.

W tle BISIH wraz z bankami centralnymi Niemiec i Holandii rozpoczęło projekt Atlas. Jego celem jest śledzenie transgranicznych przepływów cyfrowych walut, ale „potrzebne są dalsze kroki w celu holistycznej oceny rynków kryptowalut”. Raport zakończył się stwierdzeniem, że “wady strukturalne kryptowalut sprawiają, że nie nadaje się on do odgrywania znaczącej roli w systemie monetarnym”.

Temat CBDC

BISIH zainteresowało się też tematem CBDC. Ton tego raportu znacznie różnił się od tekstu dot. kryptowalut:

Wspierając przyszły system monetarny, CBDC byłyby fundamentem, na którym opierają się dalsze innowacje.

W raporcie podsumowano wnioski, jakie wyniknęły z dotychczasowych projektów CBDC. Zasugerowano także, w jaki sposób można wykorzystać te informacje. Podkreślono, że projekty badawcze dot. cyfryzacji walut mogą zachęcać do „podejścia modułowego”. W tym modelu elementy takie jak płatności, wymiana walut i zgodność z przepisami danego kraju mogłyby być „oddzielone” od projektów dot. bardziej ogólnego zastosowania środków płatniczych. Eksperci instytucji dodali, że wkrótce światło ujrzy więcej projektów CBDC. Łącząc to z pewnymi ostrzeżeniami dot. kryptowalut możemy mieć pewne obawy związane z tym, w którą stronę chcą nas poprowadzić ponadnarodowe instytucje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 222,75 USD3,91%
Ethereum logo
EthereumETH
2989,57 USD2,10%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,27%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
562,17 USD1,62%
Solana logo
SolanaSOL
137,64 USD6,09%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,13%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,50%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2983,81 USD1,96%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD4,43%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,14 USD7,96%