za
wieża eiffela

Bank Francji testuje swoje CBDC

Binance Launchpool

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Bank Francji przetworzył środki o wartości 2,4 mln USD za pomocą systemu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Miało to miejsce grudniu w ramach trwających eksperymentów z technologią blockchain i stablecoinów.

Bank Francji eksperymentuje na polu blockchaina

Bank Francji z powodzeniem przeprowadził pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego. Działania te miały miejsce w grudniu. W ich ramach wykorzystano technologię do rozliczania udziałów w funduszach finansowych. Testy były prowadzone na prywatnej platformie blockchain.

Powyższe wiadomości podano do wiadomości opinii publicznej dopiero dziś, 19 stycznia. Wiadomo też, że pilotaż rozpoczął się 17 grudnia i dotyczył aż 2 milionów euro (2,4 miliona dolarów). Pieniądze zostały wyrażone w “symulowanych akcjach” zakupionych i sprzedanych przez inwestorów za pomocą CBDC.

Pilotaż odbył się z wykorzystaniem technologii rozproszonej księgi dostarczonej przez SETL – brytyjskiego dostawcę regulowanych usług typu blockchain, który również dostarczył do badań stablecoina, który “odegrał” rolę CBDC. Platforma ewidencyjna SETL IZNEZ służyła do śledzenia ruchów jednostek funduszy.

CBDC

CBDC to emitowane w sposób centralny stablecoiny tworzone i nadzorowane przez banki w danym kraju. W przeciwieństwie do stablecoinów, które są bliższe kryptowalutom, takich jak Dai (DAI), CBDC nie są jednostkami zdecentralizowanymi. Innymi słowy są podporządkowane bankom centralnym.

Francuskie eksperymenty i tak można uznać za spóźnione, bowiem Ludowy Bank Chin prowadzi już o wiele bardziej zaawansowane prace nad cyfrowym juanem, który może pojawić się na rynku już w 2. poł. roku.

Z kolei 15 stycznia prezes Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Jerome Powell, powiedział dziennikarzom Yahoo Finance, że utworzenie CBDC – czyli cyfrowego dolara – jest wysokim „priorytetem” jego kraju i czymś koniecznym do zwalczania rozprzestrzeniania się tego, co nazwał „złymi pieniędzmi sektora prywatnego”. Nawiązał tym chyba do Diem Facebooka.

Parę dni wcześniej, 11 stycznia, Bank Rolniczy Chin wypuścił zaś na rynek pierwsze bankomaty, które służą do transferu cyfrowego juana. Chińska waluta w nowej wersji jest już testowana na żywym organizmie od ostatniego kwartału 2020 r.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności