Bank Centralny Japonii przetestuje CBDC za pomocą Proof of Concept

Pozostałe blockchain japonia

Japoński bank centralny, Bank of Japan (BoJ), przeprowadzi test technicznej wykonalności podstawowych funkcji i cech wymaganych dla cyfrowej waluty banku […]

bitbay zonda

Japoński bank centralny, Bank of Japan (BoJ), przeprowadzi test technicznej wykonalności podstawowych funkcji i cech wymaganych dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W tym celu skorzysta z algorytmu konsensusu  Proof of Concept (PoC).

W oficjalnym oświadczeniu bank dodał, że w razie potrzeby rozważy również wprowadzenie programu pilotażowego. Bank nie planuje wprawdzie rozwijania własnego CBDC, jednak chce się starannie przygotować się „do właściwego reagowania na zmiany okoliczności”.

Eksperymenty odbędą się w trzech fazach

Ze względu na „możliwość gwałtownego wzrostu popytu publicznego” na CBDC, BoJ będzie przeprowadzał eksperymenty z w stopniowy sposób (w fazach):

1. Regulator opracuje środowisko testowe dla systemu CBDC i przeprowadzi eksperymenty w zakresie podstawowych funkcji, które są kluczowe dla CBDC jako instrumentu płatniczego – mianowicie: emisji, dystrybucji i wykupu.

2. Regulator wdroży dodatkowe funkcje CBDC w środowisku testowym opracowanym w Fazie 1 i przetestuje ich wykonalność w programie pilotażowym.

3. W oparciu o PoC, regulator rozważa uruchomienie programu pilotażowego, który w pewnym stopniu odzwierciedli rzeczywistą konstrukcję i funkcje CBDC oraz zaangażuje końcowych użytkowników.

Na początku sierpnia, nowo powołany regulator finansowy Agencji Usług Finansowych, Ryozo Himino, ostrzegł przed promowaniem rynku kryptowalut. Wg. Himino promocja cyfrowych aktywów niekoniecznie musi promować innowacje techniczne. Himino stwierdził, że Japonia raczej powinna skupić się na wydaniu własnego CBDC, aby zapobiec gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.

CBDC na świecie

Póki co najbliżej wydania własnego CBDC są Chiny. W ciągu ostatnich kilku tygodni różne media twierdziły, że kraj środka przetestował swoją walutę cyfrową banku centralnego na ogromnym wolumenie transakcji w celu określenia jej stabilności. Więcej przeczytacie tutaj.

Nad swoimi CBDC pracują też m.in. Unia Europejska (testy prowadziła Francja), Filipiny czy Bahamy. Póki co nie wiadomo jakie stanowisko w tej sprawie ma Polska.

W swoim przemówieniu dn. 23 września, Loretta Mester, która stoi na czele Fedu w w Cleveland, powiedziała, że ​​temat CBDC nie jest wcale dla jej instytucji zupełnie nowy.  Jak się okazało Rezerwa Federalna badała waluty cyfrowe banków centralnych jeszcze przed pandemią.

 

Tagi
Bank of Japan cbdc japonie proof-of-concept

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.