Rezerwa Federalna USA bada temat CBDC

2020-09-24 Wiadomości

Rezerwa Federalna USA bada temat cyfrowego dolara. Potwierdziła to szefowa Fedu w Cleveland. Czy oznacza to, że wkrótce doczekamy się […]

Rezerwa Federalna USA bada temat cyfrowego dolara. Potwierdziła to szefowa Fedu w Cleveland. Czy oznacza to, że wkrótce doczekamy się zdigitalizowanego dolara? Niekoniecznie…

Rezerwa Federalna bada CBDC

rezerwa federalnaW swoim przemówieniu dn. 23 września, Loretta Mester, która stoi na czele Fedu w w Cleveland, powiedziała, że ​​temat CBDC nie jest wcale dla jej instytucji zupełnie nowy. Okazuje się, że Rezerwa Federalna badała waluty cyfrowe banków centralnych jeszcze przed pandemią.

Mester dodała, że należy pamiętać o inicjatywach regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej, w tym o wieloletnim partnerstwie między Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Fedem w Bostonie, a także współpracą między oddziałem Fedu w Nowym Jorku a Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych.

Czy oznacza to, że cyfrowy dolar powstanie? Okazuje się, że niekoniecznie. Mester stwierdziła bowiem, że inicjatywy, które wymieniła, nie „sygnalizują żadnej decyzji Rezerwy Federalnej o przyjęciu takiej waluty”, dodając, że kwestie dot. CBDC i związane ze „stabilnością finansową, strukturą rynku, bezpieczeństwem, prywatnością i polityką pieniężną muszą być lepiej zrozumiane” przez urzędników. Innymi słowy, władze badają dopiero temat CBDC, ale do praktycznych prac i późniejszej emisji jest daleko.

Dodała też, że pandemia COVID-19 spowodowała zakłócenia w „kluczowej infrastrukturze” USA, jaką jest sektor płatności, i spowodowała poważne zmiany we wzorcach i wielkości przelewów krajowych.

Zakończyła mówiąc, jak ważne będzie „dokonanie niezbędnych inwestycji w celu zapewnienia odporności systemu płatności w USA w obliczu ekstremalnych stres-testów”.

CBDC a reszta świata

Jak na razie w procesie emisji CBDC przodują Chiny. W ciągu ostatnich kilku tygodni różne media twierdziły, że Ludowy Bank Chin przetestował swoją walutę cyfrową banku centralnego na ogromnym wolumenie transakcji w celu określenia jej stabilności. Więcej przeczytacie tutaj.

Nad swoimi CBDC pracują też m.in. Unia Europejska (testy prowadziła Francja), Filipiny czy Bahamy. Nie jest jasne, jakie zdanie na ten temat ma Polska. Poseł Lewicy Przemysław Koperski napisał interpelację na ten temat do Ministerstwa Finansów. Mimo upływu blisko miesiąca jej status to: „przedłużenie terminu odpowiedzi”….

Tagi
dolar FED USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.