Bank centralny Izraela pracuje nad CBDC

Ekonomia Wiadomości

Bank centralny Izraela przyspiesza badania dot. potencjalnej emisji waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Instytucja podąża tym samym za Chinami czy […]

Bank centralny Izraela przyspiesza badania dot. potencjalnej emisji waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Instytucja podąża tym samym za Chinami czy Unią Europejską.

Bank centralny Izraela bada temat CBDC

W swoim oświadczeniu bank centralny przekazał, że przygotowuje obecnie plan działania w celu zbadania korzyści płynących z cyfrowego szekla dla gospodarki. Chociaż bank twierdzi, że nie podjął jeszcze żadnych decyzji, czy wyemitować cyfrową walutę banku centralnego, dodał, że chce być przygotowany do tego procesu, jeśli okaże się, że korzyści „przewyższają koszty i potencjalne ryzyko”.

Bank centralny dodał też, że może rozważyć wydanie CBDC, jeśli mogłoby to zaspokoić potrzeby przyszłej gospodarki cyfrowej, a także zapewnić bardziej wydajne płatności transgraniczne. Ponadto instytucja ma nadzieję na ograniczenie wykorzystania gotówki i zapewnienie, że społeczeństwo będzie mogło dokonywać płatności z „pewnym poziomem prywatności”.

bank centralny izraela

Warto dodać, że bank centralny Izraela rozważa wprowadzenie CBDC od 2017 r., kiedy to władze powołały międzyresortową grupę w celu zbadania tej kwestii. W następnym roku zespół zalecił Bankowi Izraela wydanie cyfrowej waluty. Rząd chciał być pionierem w tej kwestii.

Żadna zaawansowana gospodarka nie wydała jeszcze cyfrowej waluty do szerokiego użytku

– stwierdzono wtedy.

CBDC na świecie

Dziś wiele wskazuje jednak na to, że pierwszą dużą gospodarką, jaka wyda CBDC, będą Chiny. W Państwie Środka przeprowadzany jest program pilotażowy projektu. W największych miastach w całym kraju wybrani obywatele mogą już płacić cyfrowym juanem.

Jak pisaliśmy wcześniej, cyfrowy juan nie wzbudza jednak entuzjazmu. Chińczycy zwracają uwagę na to, że nie wyróżnia się niczym pozytywnym na tle innych aplikacji do e-płatności. Martwi ich też to, że nowy model płatności może zmniejszyć ich prywatność.

Zennon Kapron, dyrektor zarządzający singapurskiej firmy konsultingowej Kapronasia, twierdzi, że rząd Chin zmusi jednak obywateli do korzystania z cyfrowego juana. Dodał, że cyfrowa waluta Chin „prawdopodobnie nie zwiększy” udziału juana w transakcjach handlowych „o znacznie więcej niż 1 punkt procentowy”. 

Dodajmy, że to Bahamy są jednak pierwszym krajem, jaki wydał własny CBDC – Sand Dollara – w październiku 2020 r.

Tagi
aktywa cyfrowe bank centralny cbdc cyfrowa waluta Izreal

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.