Zestaw NFT „CryptoPunk” sprzedany za ok. 17 mln dolarów

Blockchain Wiadomości

Kolekcja dziewięciu tokenów z serii CryptoPunk została sprzedana za 16,9 miliona dolarów. Miało to miejsce podczas aukcji w Christie’s w […]

Kolekcja dziewięciu tokenów z serii CryptoPunk została sprzedana za 16,9 miliona dolarów. Miało to miejsce podczas aukcji w Christie’s w Nowym Jorku.

CryptoPunk za 17 mln dolarów

Aukcja była historycznym wydarzeniem. CryptoPunk są uznawane za pierwsze niewymienialne tokeny w historii. Trafiły zaś na aukcję, którą przeprowadziło Christie’s, które jest z kolei uznawane ze jeden z najbardziej luksusowych domów aukcyjnych na świecie.

CryptoPunk

NFT to aktywa cyfrowe oparte na łańcuchu bloków, które reprezentują akty własności dot. aktywów cyfrowych lub fizycznych. W praktyce dają prawa własności do dzieł sztuki, piosenek, grafik, wizualizacji czy klipów wideo.

Punk is not dead

CryptoPunk to seria 10000 NFT. Została stworzona przez dewelopera o nazwie LarvaLabs. Tokeny są dołączone do malutkich, podzielonych na piksele portretów losowo wygenerowanych twarzy, z których każda różni się od pozostałych. Od czasu ich wprowadzenia na rynek w 2017 roku stały się jednymi z najbardziej cenionych cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich na rynku kryptowalut. Poszczególne NFT CryptoPunk zostały sprzedane już za ponad 7 milionów dolarów.

Christie’s był pierwszym dużym domem aukcyjnym, który zajął się fenomenem NFT. Już w zeszłym roku sprzedano za jego pośrednictwem fizyczną grafikę związaną z Bitcoinem, powiązaną z towarzyszącą mu NFT.

NFT rewolucjonizują świat sztuki

Warto przypomnieć, że swoją kolekcję NFT wyemitował kilka dni temu polski zespół Behemoth. Każdy NFT składa się z zapętlonej animacji z dźwiękami z płyty „The Satanist”. Warstwę dźwiękową animacji przygotował Tomasz „Orion” Wróblewski, basista grupy.

Niedawno na podobny krok zdecydowała się grupa Megadeth, o czym pisaliśmy tutaj. Muzycy wyemitowali z kolei motyw nazwany „Vic Rattlehead: Genesis”, który zawiera logo formacji i jej maskotkę obracającą się w przeciwnych kierunkach przez sześć sekund.

Wcześniej NFT wyemitowała też formacja Kings of Leon, która w ten sposób uatrakcyjniła premierę swojej ostatniej płyty. Poza tym swój NFT sprzedała Grimes, wokalistka i partnerka życiowa Elona Muska. Co ciekawe, nie chodziło o muzykę, ale pracę graficzną, którą przygotowała ze swoim bratem.

Tagi
aukcje Blockchain Christie's cryptopunk NFT

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.