Bloomberg: cyfrowy juan nie podoba się obywatelom Chin

2021-05-10 Blockchain Ekonomia Wiadomości

Bloomberg rozmawiał z grupą użytkowników cyfrowego juana. Chodzi o osoby, które wzięły udział w testach CBDC w Shenzhen. Osoby te […]

Bloomberg rozmawiał z grupą użytkowników cyfrowego juana. Chodzi o osoby, które wzięły udział w testach CBDC w Shenzhen. Osoby te „wykazywały niewielkie zainteresowanie przejściem” na cyfrową walutę z platform płatności mobilnych, takich jak Alipay i WeChat Pay. Niektórzy respondenci wręcz krytykowali projekt za to, że ten „może ułatwić władzom dostęp do danych w czasie rzeczywistym na temat ich życia finansowego”.

Bloomberg: cyfrowy juan nie budzi w Chinach entuzjazmu

Bloomberg zacytował 36-letnią pracownicę z branży telekomunikacyjnej, Patricię Chen, która stwierdziła:

Wcale nie jestem podekscytowana [e-juanem].

Z kolei 25-latnia Vera Lin stwierdziła, że ​​korzystanie z cyfrowego juana jest „łatwe”, ale dodała, że ​​„brakuje zachęt do trwałego przejścia na cyfrowego juana”, ponieważ alternatywy z sektora prywatnego już działają, a do tego są „niezawodne”.

33-letni urzędnik Jan Chen, wypowiadając się nt. prywatności, określił projekt  „trochę przerażającym”. Jak dodał, ma nadzieję, że uruchomienie cyfrowego juana nie oznacza, że „władze będą w stanie prześledzić każdą płatność”.

Uczestnicy testów stwierdzili, że działanie portfela na e-juana jest podobne jak innych tego typu aplikacji.

bloomberg cyfrowy juan

Cyfrowy juan a wojna o dominację

Władze Chin mają nadzieję, że cyfrowy juan pomoże Pekinowi zakończyć dominację dolara w międzynarodowych transakcjach handlowych.

Zennon Kapron, dyrektor zarządzający singapurskiej firmy konsultingowej Kapronasia, twierdzi jednak, że cyfrowa waluta Chin „prawdopodobnie nie zwiększy” udziału juana w transakcjach handlowych „o znacznie więcej niż 1 punkt procentowy”. Dodał, że „globalny wpływ” cyfrowego juana „będzie bardzo mały”, chyba że Pekin będzie przygotowany na „zmiany strukturalne” w starannie zarządzanych i planowanych systemach gospodarczych i finansowych w kraju.

Kapron zasugerował, że jedynym sposobem, w jaki cyfrowy juan mógłby przyćmić WeChat Pay i Alipay, byłoby skuteczne zmarginalizowanie tych platform płatniczych i nie pozostawienie obywatelom żadnego wyboru w tej sprawie.

Wcześniej bank centralny Chin twierdził, że e-juan został zaprojektowany głównie do użytku detalicznego i nie jest projektowany jako bezpośredni rywal dla dolara. W zeszłym roku przyznano w końcu, że projekt może pomóc przełamać „dominację dolara”.

Tagi
Bloomberg cbdc Chiny cyfrowy juan juan

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.