za
bali kryptowaluty

Władze Bali chcą karać turystów za korzystanie z kryptowalut

1,5% dla maluszka

Handel kryptowalutami jest w Indonezji legalny. Jednocześnie jednak używanie cyfrowych aktywów do płatności wiąże się z wysokimi karami, w tym z więzieniem. Władze Bali, indonezyjskiej wyspy w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, postanowiły teraz zająć się turystami płacącymi za towary i usługi właśnie za pomocą kryptowalut. Lokalny gubernator opublikował komunikat, w którym przekazał, że to indonezyjska waluta fiducjarna jest jedynym legalnym środkiem płatniczym.

Płacisz bitcoinem? Zostaniesz ukarany!

28 maja rządowa agencja informacyjna Antara poinformowała, że gubernator Bali, Wayan Koster, przekazał, że turyści, którzy „używają kryptowalut jako środka płatniczego […], będą surowo traktowani”.

Surowe działania obejmują deportację, sankcje administracyjne, sankcje karne, zamknięcie lokali biznesowych i inne kary

– dodał.

W konferencji prasowej wziął też udział główny inspektor balijskiej policji. Obecny był również Trisno Nugroho, który reprezentował Bank Indonesia, czyli bank centralny kraju. Ten ostatni potwierdził, że handel kryptowalutami jest dozwolony, ale używanie ich w procesie płatności jest już zabronione. Koster zauważył ponadto, że waluta Indonezji – rupia indonezyjska – jest jedyną walutą, której można legalnie używać do płacenia za towary i usługi. Używanie innych walut grozi karą maksymalnie roku więzienia i grzywną w wysokości 200 milionów rupii (13 000 USD).

Odpowiedź na dziennikarskie śledztwo

Ogłoszenie gubernatora Bali pojawiło się kilka dni po publikacji artykułu w gazecie Kompas. Dziennikarze odkryli, że na Bali wiele firm akceptuje płatności w kryptowalutach (w tym m.in. ośrodek medytacyjny, wypożyczalnia motocykli i kawiarnia).

Z kolei według danych z Coinmap – projektu kierowanego przez społeczność blockchaina, która mapuje punkty akceptujące kryptowaluty – na Bali jest 36 firm, które akceptują bitcoiny. Znajdują się głównie w Ubud, popularnym mieście turystycznym.

Pomimo twardego stanowiska gubernatora Bali i rządu Indonezji, kraj ten jest na dobrej drodze do uruchomienia krajowej giełdy kryptowalut. Ta ma wystartować jeszcze w tym roku. Ministerstwo Handlu Indonezji ma funkcjonować jako powiernik i izba rozliczeniowa dla lokalnych rynków kryptowalut. Platforma miała pierwotnie działać już pod koniec 2022 r., ale w procesie jej tworzenia wystąpiły opóźnienia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności