za
Czy AVAX czeka „cenowa lawina”? Analiza techniczna i opis projektu Avalanche

Czy AVAX czeka „cenowa lawina”? Analiza techniczna i opis projektu Avalanche

Avalanche, czyli z języka angielskiego lawina, to nazwa jednego z największych projektów kryptowalutowych pod względem kapitalizacji, który funkcjonuje w ekosystemie cyfrowych aktywów. W tym artykule chciałbym przybliżyć czym jest jej natywny token AVAX oraz jakie cechy charakterystyczne posiada sam blockchain Avalanche. Zacznijmy jednak od analizy technicznej długo- oraz krótkoterminowego wykresu.

Analiza techniczna AVAX. Co pokazuje struktura fal?

Jeśli chodzi o obraz długoterminowy, AVAX rozpoczyna rysowanie fali 3., która może sięgnąć nawet 309 dolarów. Aby obliczyć ten cel, należy spojrzeć na AVAX od jego historycznych dołków na poziomie 0,85 dolarów do jego ATH na poziomie 147 dolarów. Jest to długość fali 1. Kolejny krok to wymierzenie zasięgu fali 2., dla której dołek wypada w okolicach 15 dolarów.

Zgodnie z teorią fal Elliotta (która zakłada, że każda podejmowana na rynku decyzja jest wynikiem pewnej informacji i staje się jednocześnie źródłem informacji dla kolejnych działań), fala 3. powinna celować w rozszerzenie Fibonacciego (czyli ustalenie limitów, w których traderzy i inwestorzy podejmują decyzje o zatrzymaniu lub ich sprzedaży swoich aktywów) na poziomie 161,8%, co daje potencjalną cenę około 253 dolarów. Jednak w górnej części zakresu, fala może również uderzyć w 200% wspomnianego rozszerzenia, co daje nam okolice 300 dolarów. AVAX jest bez wątpienia zmienną kryptowalutą, która może eksplodować w następnej hossie na rynku kryptowalut.

Czy AVAX czeka „cenowa lawina”? Analiza techniczna i opis projektu Avalanche

AVAX w potencjalnej strukturze falowej. Źródło: Tradingview.com

W krótszych ramach czasowych widać natomiast, że token właśnie walczy z dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego rysowanego od czerwcowych minimów. Jeżeli okolice 22 dolarów zostałyby wybite, wtedy otworzy to drogę do dalszej deprecjacji, i może – przynajmniej chwilowo – zaburzyć realizację długoterminowego scenariusza wynikającego z fal Elliotta.

Czy AVAX czeka „cenowa lawina”? Analiza techniczna i opis projektu Avalanche

W krótkim terminie nie można wykluczyć jednak potencjalnych spadków. Źródło: Tradingview.com

Podczas gdy AVAX ma wiele zalet, inwestorzy muszą być ostrożni z powodu potencjalnego ryzyka związanego z inwestowaniem w ten altcoin. Podaż AVAX jest ograniczona, jednak wskaźniki inflacji różnią sią, a tokenomika zmienia się w zależności od warunków gospodarczych. Niektórzy twierdzą, że AVAX jest nadal deflacyjny, ponieważ wszystkie opłaty transakcyjne są spalane, jest to jednak bardzo zmienne zjawisko.

Dalsza część artykułu opisuje od podstaw czym jest sieć Avalanche oraz jak działa token AVAX. Serdecznie zachęcam do lektury!

Czym jest Avalanche (AVAX)?

AVAX to natywny token blockchaina Avalanche, która została uruchomiona przez nowojorskie AVA Labs w 2020 roku. Opisywany przez swoich twórców jako „programowalna platforma smart kontraktów dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps)”, Avalanche zyskuje coraz większą popularność w świecie kryptowalut. Dzieje się tak ze względu na krótki czas przetwarzania transakcji i oferowanie użytkownikom bezpiecznej oraz szybkiej platformy do wdrażania blockchainów i tanich aplikacji.

Platforma Avalanche posiada trzy główne sposoby zastosowania – budowanie skalowalnych i zdecentralizowanych aplikacji, inteligentne aktywa i niestandardowe blockchainy do użytku publicznego i prywatnego. Interfejs Avalanche obsługuje również zdecentralizowany handel między AVAX i innymi tokenami opartymi na rozwiązaniach sieci Ethereum. Sieć Avalanche rozprzestrzenia się w trzech wbudowanych blockchainach – łańcuchach wymiany, platformie i kontraktach. Każdy z tych tych łańcuchów bloków ma niestandardowe funkcje, które sprawiają, że platforma jest zwinna i skalowalna.

Łańcuch wymiany (X-Chain) to miejsce, w którym dochodzi do transakcji. Za każdą z nich, która ma miejsce na łańcuchu X, ponoszona jest opłata, którą należy uiścić w tokenach AVAX. Łańcuch kontraktowy (C-chain) to blockchain, w którym deweloperzy mogą budować i wdrażać tanie aplikacje, wykorzystując platformę Avalanche. AVAX ma również podsieci, które pozwalają na skalowanie poziome. Podsieci są oddzielnymi, ale interoperacyjnymi łańcuchami. Są one w rzeczywistości dość podobne do tzw. para-chainów oferowanych przez Polkadot (DOT). Z kolei łańcuch platformy (P-chain) daje deweloperom wolną rękę w budowaniu niestandardowych blockchainów, które są zoptymalizowane pod kątem unikatowych wymagań. Ponadto niedawno uruchomioną funkcją są podsieci.

Avalanche wykorzystuje protokół konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i Direct Acrylic Graph w swoim mechanizmie działania. Technologia ta pozwala sieci na równoległe przetwarzanie transakcji, co umożliwia AVAX osiągnięcie szybkiej finalności.

Jak wykorzystuje się tokeny AVAX?

Poniżej wymieniono kluczowe metody wykorzystania tokenów AVAX na platformie Avalanche:

Płatności: Dzięki łatwemu w użyciu mechanizmowi, tokeny AVAX są używane do realizowania dowolnych transakcji i opłat w całej sieci Avalanche, która może podobno obsługiwać do 4500 transakcji na sekundę. Co więcej, tokeny AVAX używane do płatności są spalane, aby zapewnić, że liczba tokenów w obiegu jest ograniczona. AVAX pomaga również zabezpieczyć sieć Avalanche i nagradza walidatorów większą ilością tokenów.

Staking: Platforma Avalanche jest zbudowana na solidnym interfejsie, który osłania użytkowników przed atakami typu Sybil za pomocą stakingu. Stakowanie to blokowanie tokenów w celu zabezpieczenia sieci, jednocześnie otrzymując nagrody w zamian. Walidatorzy lub stakerzy – jak czasami nazywani są użytkownicy blokujący swoje tokeny – muszą postawić określoną kwotę tokenów, aby uzyskać prawo do zatwierdzania transakcji. Są oni wynagradzani na podstawie postawionej kwoty i czasu obecności w sieci.

Atomic swaps: Oprócz utrzymania bezpieczeństwa platformy, token AVAX działa również jako wszechstronna jednostka wymiany, która obsługuje tzw. Atomic swapy. Jest to po prostu to wymiana kryptowalut z oddzielnych blockchainów. Wymiana jest przeprowadzana między dwoma podmiotami bez udziału strony trzeciej. Ideą jest usunięcie scentralizowanych pośredników, takich jak regulowane giełdy, i oddanie właścicielom tokenów całkowitej kontroli.

Tokenomia AVAX

Dużą różnicą między AVAX a innymi kryptowalutami jest lepszy wskaźnik time-to-finality, czyli czasu potrzebnego do sfinalizowania transakcji. „Finality” jest istotną metryką, ponieważ nawet jeśli sieć może przetworzyć milion transakcji na sekundę, to zostanie spowolniona jeżeli procesu nie uda się sprawnie zakończyć. Avalanche teoretycznie ma jeden z najszybszych czasów finalizacji w branży kryptowalut. AVAX jest szybką i skalowalną siecią dzięki temu, że rozbija swoje operacje na liczne łańcuchy, a nawet podłańcuchy.

AVAX ma około 1300 walidatorów, a wymagania, aby zostać jednym z nich nie są zbyt wygórowane, co sprawia, że jest to dość zdecentralizowana i bezpieczna sieć. Ponadto, tokeny są dobrze dystrybuowane wśród inwestorów indywidualnych. AVAX posiada ograniczoną podaż 720 milionów tokenów. Z tego tylko 360 milionów jest dostępnych w obiegu. W przeciwieństwie do wielu innych tokenów, które mają ograniczoną podaż, AVAX został zaprojektowany tak, aby reagować na zmiany warunków ekonomicznych. Dzięki swojej polityce pieniężnej, Avalanche stara się zrównoważyć zachęty kierowane w stronę użytkowników AVAX w stakingu, jednocześnie wykorzystując wytyczne do regulacji innych usług oferowanych przez platformę.

Zbiorowo, użytkownicy platformy Avalanche odgrywają rolę banku rezerw, który jest zdecentralizowany. Dostępne narzędzia do regulacji ilości tokenów w obiegu obejmują opłaty transakcyjne, nagrody za staking oraz zrzuty (z ang. airdropy)

Czy AVAX czeka „cenowa lawina”? Analiza techniczna i opis projektu Avalanche

Krzywa płynnej podaży. Źródło: Messari

W porównaniu do innych platform blockchain z archaicznymi protokołami konsensusu, które sprawiają, że są one nieefektywne, powolne i nieskalowalne, Avalanche oferuje użytkownikom szybszy i bezpieczniejszy moduł. Token AVAX został zaprojektowany, aby zapewnić decentralizację i pomóc deweloperom dApps skalować się bez narzucania limitów. Avalanche, od czasu do czasu, aktualizuje i wprowadza nowe funkcje w zarządzaniu transakcjami, pomagając w ten sposób swoim użytkownikom wykorzystać najnowsze technologie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności