za
Rozmiar pliku DAG przekroczył 5 GB. Jak to wpłynie na mining etheru?

Rozmiar pliku DAG przekroczył 5 GB. Jak to wpłynie na mining etheru?

Przedstawiamy Wam kolejny artykuł z serii poświęconej miningowi kryptowalut, którą tworzymy wspólnie z firmą Unlimited. W dzisiejszym tekście opisujemy wydarzenie skupione wokół przekroczenia pojemności 5Gb przez system DAG. Jest to moment, na który społeczność kryptowalut czeka już od dawna. Czym jest struktura DAG, jak się przygotować na zmiany w niej zachodzące i na tym nie stracić? O tym poniżej.

Czym jest DAG?

DAG (Directed Acyclic Graph) w polskim tłumaczeniu oznacza “skierowane acykliczne grafy”. Przekładając to na bardziej ”ludzki” język, DAG to inny rodzaj struktury danych, na której opiera się pewna część sektora kryptowalut. W przeciwieństwie do większości blockchainów, w tym przypadku jej architektura nie jest oparta na blokach, a do rozszerzania bazy danych kluczowym elementem nie jest wydobycie.

W DAG każda transakcja musi odnosić się do poprzednich. Różnica z blokami w sieci Bitcoin polega na tym, że tu każda transakcja DAG posiada więcej niż jedno odniesienie. Kiedyś algorytm Ethash wymagał DAG o pojemności około 1 GB. Rozmiar pliku DAG rośnie wraz z każdą kolejną epoką, której zmiana następuje co 30 tys. bloków.

Według szacunków dostępnych kalkulatorów, w sierpniu plik DAG przekroczy 5GB. Działanie algorytmu Ethash i jego wariantów wymaga mimo wszystko niewielkiej ingerencji algorytmu Proof of Work, która jest wykonywana, gdy węzeł przesyła transakcję. To wszystko razem niestety zużywa dużo pamięci.

Rozmiar pliku DAG przekroczył 5 GB. Jak to wpłynie na mining etheru?

Konsekwencje dla rynku miningu

Nie ma 100% pewności co do pewnej daty tego wydarzenie, aczkolwiek estymacje (założenia stawiane na podstawie statystycznych wyliczeń) wskazują na datę 17.08 2022 (czyli jutro) o godz. 18:11. Szacowane daty i wysokości bloków, przy których nastąpią zmiany, możecie sprawdzić pod tym linkiem.

W urządzeniach o pojemności 5GB kończy się pamięć, przez co stracą one możliwość kopania Ethereum z uwagi na rozmiar osiągnięty przez plik DAG. Dlatego potrzebny jest Wam update systemu albo nowy sprzęt. Warto wiedzieć, że producenci tacy jak Jasminer, iPollo, Innosilicon czy Bitmain udostępniają już software pozwalający przełączyć się z kopania ETH na ETC. Uaktualniony plik ETC dla koparek od firmy Innosilicon możecie pobrać pod tym linkiem.

Jeśli chodzi o zalety tej sytuacji, to przełączenie się z ETH na ETC znacząco podniesie bezpieczeństwo sieci. Stanie się tak z prostej przyczyny –  im więcej maszyn w sieci tym, jest ona bezpieczniejsza. W opinii ekspertów powinno to pozytywnie wpłynąć na cenę ETC. Jednak z drugiej strony trudność kopania ETC znacząco wzrośnie, co nie napawa górników optymizmem.

Podsumowując, nie warto zwlekać z uaktualnieniem oprogramowania koparek do samego końca, zwłaszcza że data przekroczenia przez plik DAG 5GB jest orientacyjna i zawsze może nastąpić dużo wcześniej niż wynika to z estymacji.

Jeśli jesteście zainteresowani miningiem kryptowalut, szukacie informacji o koparkach, chcecie takową zakupić lub oddać do serwisu, to zapraszamy serdecznie do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej firmy Unlimited.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności