za
Bitconnect indie

Założyciel Bitconnect poszukiwany przez służby Indii

Konferencja Kryptoraport

Indyjska policja wszczęła dochodzenie w sprawie Bitconnect. Jak podają władze Stanów Zjednoczonych, w szczytowym momencie ten pseudoinwestycyjny program osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości aż 3,4 miliarda dolarów. Założyciel i jego współpracownicy rzekomo uzyskali od inwestorów około 2,4 miliarda dolarów.

Założyciel Bitconnect poszukiwany przez indyjską policję

Założyciel Bitconnect, jednej z najbardziej znanych piramid na rynku kryptowalut, jest poszukiwany przez indyjską policję z miasta Pune w stanie Maharashtra po tym, jak Stany Zjednoczone oskarżyły go o oszukanie inwestorów. Policja w Pune wszczęła śledztwo w sprawie piramidy i jej założyciela, Satisha Kumbhaniego. Stało się to po tym, jak pewien prawnik złożył w prokuraturze “pierwszy raport informacyjny” (first information report, FIR). Wymienił w nim sześć głównych osób zaangażowanych w projekt.

Policja indyjska prowadzi obecnie poszukiwania oskarżonego Kumbhaniego, ale jak na razie nie dokonano żadnych aresztowań. Służby szukają również innych inwestorów, którzy stracili przez Bitconnect swoje środki. Kumbhani, będący obywatelem Indii, jest już poszukiwany przez Federalne Biuro Śledcze (FBI). Stany Zjednoczone oskarżyły go w lutym o stworzenie Bitconnect, które jest z kolei określone w dokumentach jako „globalny schemat Ponzi’ego”, czyli piramida finansowa.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) opisał inicjatywę w następujących słowach:

Bitconnect to rzekomo przestępcza platforma inwestycyjna kryptowalut, która osiągnęła szczytową kapitalizację rynkową w wysokości 3,4 miliarda dolarów.

Departament Sprawiedliwości wyjaśnił, że 36-letni Kumbhani z Hemal w Indiach „wprowadził inwestorów w błąd” w sprawie programu Bitconnect. Twierdził, że wykorzystał zastrzeżoną dla siebie technologię, a mianowicie „Bitconnect Trading Bot” i „Volatility Software”, aby „generować znaczne zyski i gwarantowane zwroty [z inwestycji] poprzez wykorzystanie pieniędzy inwestorów do handlu na rynkach wymiany kryptowalut”.

Organ podkreślił:

Bitconnect działał jako schemat Ponzi’ego, płacąc wcześniejszym inwestorom Bitconnect pieniędzmi od późniejszych inwestorów.

Łącznie Kumbhani i jego współpracownicy uzyskali od inwestorów około 2,4 miliarda dolarów

– dodał Departament Sprawiedliwości.

Nadal poszukiwana jest też twórczyni OneCoina, innej piramidy z rynku kryptowalut. Ruja Ignatova, bo o niej mowa, jest jedną z dziesięciu najbardziej poszukiwanych osób przez Federalne Biuro Śledcze na świecie. Służby USA dodały ją bowiem do swojej listy „dziesięciu najbardziej poszukiwanych zbiegów”. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności