za

AMLD5 – nadchodzą zmiany dla wszystkich użytkowników giełd kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Prawo najczęściej nie nadąża za technologią i jest to zupełnie naturalne. Raz na jakiś czas regulacje ulegają jednak odświeżeniu i ma to coraz częściej miejsce również w świecie kryptowalut.

Ostatnia poważna zmiana na rynku krypto nastąpiła dwa tygodnie temu – 10 stycznia br. weszła w życie 5. Dyrektywa AML (ang. Anti-Money Laundering), w skrócie – AMLD5. Czy jest się czego bać? Co zmiany oznaczają dla użytkowników polskich giełd kryptowalut?

Czym jest AMLD5?

AMLD5 to dyrektywa Komisji Europejskiej mająca na celu zapobieganie przestępstwom finansowym bez wprowadzania zmian w funkcjonowaniu systemów płatniczych. Ma ona przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i ukrywaniu majątku poprzez promowanie transparentności wśród uczestników rynku. Do przestrzegania tych przepisów zobowiązane są wszystkie firmy prowadzące działalność w Unii Europejskiej.

Decyzję o aktualizacji dyrektywy AMLD4 Komisja Europejska podjęła po serii zamachów terrorystycznych w Europie i po opublikowaniu owianych złą sławą “Panama Papers”. Uznano wówczas, że należy uniemożliwić ponadnarodowym syndykatom pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem legalnych instytucji finansowych.

Co nowego dla rynku krypto?

Poprawka AMLD5 obejmuje dwa rodzaje podmiotów związanych z kryptowalutami:

  • „dostawców zaangażowanych w usługi wymiany między walutami wirtualnymi a walutami fiducjarnymi”, tj. giełdy kryptowalut,
  • “dostawców portfeli powierniczych”, tj. portfele kryptowalut.

Nowe przepisy wymagają, aby dostawcy giełd i portfeli rejestrowali się w lokalnych organach regulacyjnych i wykazywali zgodność z zaawansowanymi procedurami know-your-customer (KYC) i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML).

Ponadto, poprawka daje większą władzę jednostkom wywiadu finansowego i organom ścigania.

Czy zmiany dotkną polskich użytkowników?

Komisja Nadzoru Finansowego jest znana w Europie z wyjątkowo rygorystycznego podejścia do obrotu kryptowalutami. Jednym z pierwszych podmiotów na polskim rynku blockchain, który otrzymał od KNF zgodę na prowadzenie działalności jako mała instytucja płatnicza była giełda kryptowalut Coinquista.

Rejestracja giełdy miała miejsce w lutym 2019 r. i już wtedy jej twórcy musieli spełnić szereg wymagań związanych z KYC i AML. Użytkownicy giełd zarejestrowanych w Polsce, które już spełniają wymogi KNF, nie odczują w praktyce wejścia w życie AMLD5. Będą jednak oni mieli więcej praw, a ich środki będą jeszcze bezpieczniejsze.

Obowiązek podatkowy posiadaczy kryptowalut w Polsce

Polscy użytkownicy mają obowiązek uiścić podatek dopiero w momencie wymiany kryptowalut na waluty fiat (np. PLN, USD, EUR). Przydatne rozwiązanie zaproponowali twórcy giełdy Coinquista. Posiadacze bitcoinów i innych kryptowalut mogą zamieniać swoje aktywa na PLX – stablecoin wymienny 1:1 z polskim złotym. Taka możliwość daje większą swobodę w handlu oraz przechowywaniu zgromadzonych środków.

Rejestracja na giełdzie jest darmowa i bardzo prosta – o tym jak jej dokonać napisaliśmy w osobnym artykule: https://bitcoin.pl/coinquista-rejestracja-na-gieldzie-krok-po-kroku/

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności