za
Amerykańscy politycy btc

Politycy USA chcą analizować wpływ salwadorskiej ustawy o BTC na… działania terrorystów i przestępców

European Halving Party 2024

Trzech amerykańskich senatorów domaga się przygotowania obszernego raportu szczegółowo opisującego działanie ustawy o bitcoinie w Salwadorze. Przygotowali specjalną ustawę, która ma stać się podłożem prawnym dla przygotowania dokumentu.

Amerykańscy politycy chcą zbadać wydarzenia z Salwadoru

Inicjatywa ma na celu „złagodzenie ryzyka” dla USA wynikającego z tego, co dzieje się w Salwadorze. Chodzi zwłaszcza o to, jak salwadorskie ustawodawstwo dotyczące kryptowaluty wpływa na procesy prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Projekt ustawy został przedstawiony głównie przez republikańskich senatorów Jima Rischa i Billa Cassidy’ego z dodatkowym wsparciem demokratycznego senatora Boba Menendeza. Senator Risch napisał w komunikacie z 16 lutego, że “przyjęcie przez Salwador bitcoina jako prawnego środka płatniczego budzi poważne obawy dotyczące stabilności gospodarczej i integralności finansowej partnera handlowego USA w Ameryce Środkowej”.

Senator Cassidy napisał, że „uznanie bitcoina za oficjalną walutę otwiera drzwi dla karteli zajmujących się praniem brudnych pieniędzy i podważa interesy USA”.

Jeśli ustawa przejdzie przez Kongres, dałoby to agencjom federalnym 60 dni na złożenie raportu oceniającego kilka aspektów zdolności Salwadoru w zakresie cyberbezpieczeństwa i stabilności finansowej.

Pierwsza część raportu oceniałaby, w jaki sposób Salwador opracował i uchwalił prawo dotyczące bitcoina, oraz w jaki sposób rząd „łagodzi ryzyko dotyczące integralności finansowej i cyberbezpieczeństwa” z pełnoprawnym działaniem cyfrowych aktywów. Do tego należy, zdaniem polityków, zbadać, czy kraj spełnia wymagania Financial Action Task Force (FATF) oraz wpływ ustawy na osoby fizyczne i firmy.

Amerykańscy politycy btc

Kolejna część raportu miałaby opisać infrastrukturę internetową Salwadoru i ocenić „stopień, w jakim wykorzystuje się tam kryptowalutę”.

Po opublikowaniu tych raportów projekt ustawy określałby plany działań różnych agencji USA na podstawie powyższych ustaleń.

Pomysł nie podoba się Bukele

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zareagował szybko przeciwko takiej ingerencji w jego kraju, tweetując o tym, że Salwador “nie jest kolonią” USA.

Rząd Salwadoru uchwalił ustawę o bitcoinie w czerwcu 2021 roku. Dzięki niej bitcoin (BTC) stał się legalną walutą w kraju, zmuszając firmy do akceptowania go jako środka płatniczego.

Działania władz USA wpisują się w dotychczasową politykę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który już dawno atakował Bukele za jego bitcoinowe reformy. Można odnieść wrażenie, że część elit USA zaczyna widzieć w bitcoinie zagrożenie dla USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności