za

Bitcoin i potencjalna podwyżka stóp procentowych Fed. Inwestorzy ograniczają ryzyko

2022-02-16
Bitcoin
Konferencja Kryptoraport

Rynek bitcoina (BTC) nadal zmaga się z silnymi barierami fundamentalnymi, począwszy od oczekiwanego w marcu zacieśnienia polityki w wykonaniu Rezerwy Federalnej (Fed), a skończywszy na obawach dotyczących potencjalnej eskalacji konfliktu na Ukrainie. Chociaż jeszcze kilka lat temu inwestujący w bitcoina mogli „mieć w nosie” czynniki, na które reagowały tradycyjne rynki, to teraz warto ująć je w swojej analizie. Szczególnie, że niepewność dotycząca marcowej decyzji amerykańskiego banku centralnego widoczna jest wyraźnie w cenie najstarszej kryptowaluty.

Rynek instrumentów pochodnych zwiększa Twoje możliwości inwestowania i zabezpieczania pozycji

W ostatnich dniach rynki instrumentów pochodnych BTC wyraźnie wyceniają niepewność budującą się wokół marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), które zbliża się wielkimi krokami. Premie na rynku futures do końca 2022 roku pozostają szczególnie niskie, poruszając się na poziomie zaledwie 6% w ujęciu rocznym, a rynek wyraźnie preferuje ochronne opcje sprzedażowe.

W swoim najnowszym raporcie firma Glassnode zwraca jednocześnie uwagę, że dynamika podaży on-chain jest niezwykle stabilna. Może to sugerować, że inwestorzy są gotowi przetrwać każdą nadchodzącą burzę, preferując wykorzystanie instrumentów pochodnych w celu zabezpieczenia się przed nadmiernym ryzykiem.

Można wyciągnąć z tego istotny wniosek: rynek BTC cały czas dojrzewa, a w miarę jak pogłębia się jego płynność, inwestorzy coraz chętniej korzystają z bardziej skomplikowanych instrumentów zarządzania ryzykiem. Wcześniej chcąc ograniczyć ryzyko mogliśmy jedynie sprzedawać swoje bitcoiny na rynku spot. Teraz, możemy zabezpieczyć pozycje lewarowanymi (lub nie) kontraktami terminowymi, opcjami, lub szukać pośredniej ekspozycji na kryptowaluty poprzez rynek akcyjny (spółki powiązane z cyfrowymi aktywami) lub ETF-y.

Niepewność rynku bitcoina „w cenie” jeżeli chodzi o marcowe podwyżki stóp procentowych Fed

W miarę jak rynki instrumentów pochodnych bitcoina stają się popularniejsze, możemy czerpać z nich coraz bardziej użyteczne informacje analityczne, zarówno w przypadku opcji, jak i futuresów.

Na wszystkich giełdach kryptowalutowych śledzonych przez Glassnode, struktura kontraktów futures wypłaszacza się wyraźnie w kierunku marca. Zbiegło się to z oczekiwanymi podwyżkami stóp proponowanymi w wykonaniu Rezerwy Federalnej (Fed). Świadczy to o wyraźnej niepewności inwestorów co do szerszego wpływu zacieśnienia dolara amerykańskiego na gospodarkę, biorąc pod uwagę poprzednie lata luźnej polityki monetarnej.

Bitcoin i jego korelacja z tradycyjnymi rynkami

Bitcoin stał się na tyle duży i na tyle skorelowany z tradycyjnymi rynkami (szczególnie akcjami), że aktywni inwestorzy kryptowalutowi nie mogą dłużej ignorować tego jak zachowują się największe banki centralne na świecie. Szczególnie, że BTC wyceniany jest w dolarach amerykańskich, na których kurs wpływ ma między innymi polityka Fedu. Jeżeli więc zagadnienia związane z polityką pieniężną są Ci obce, osobiście doradzałbym podszkolenie się w tym zakresie.

Kontrakty terminowe z czasem zapadalności do końca 2022 r. są obecnie notowane z bardzo skromną premią w wysokości zaledwie 6% w skali roku, co sugeruje, że rynek jest daleki od przewidywania byczego impulsu w najbliższym czasie.

GRAFIKA 1 15.02

Kontrakty terminowe BTC na koniec roku zakładają obecnie wzrost cen bitcoina zaledwie do 44,2 tys. dol. zapewniając zaledwie 6% rocznej premii w stosunku do wyceny kontraktów marcowych. Źródło: Glassnode

W ubiegłym tygodniu na rynkach kontraktów terminowych doszło również do znacznego zmniejszenia dźwigni finansowej, jednak nie w wyniku nagłej likwidacji pozycji, która miała miejsce wielokrotnie w 2021 roku.

Wydaje się, że głównym czynnikiem jest fakt, że inwestorzy decydują się na zamknięcie swoich pozycji w kontraktach terminowych, zamiast na wymuszoną sprzedaż z powodu likwidacji i zmiennych cen. Rynek pozbywa się nadmiernego ryzyka i ogranicza dźwignię finansową w odpowiedzi na liczne niepewności makroekonomiczne.

Całkowite wartość otwartych pozycji na rynku futures skurczyła się z 2,0% do 1,76% łącznej kapitalizacji rynkowej. Dźwignia finansowej o tej wielkości okazała się być znacznie bardziej stabilnym zakresem dla rynku w całym 2021 r., a ostatnio została osiągnięta po de-lewarowaniu z 4 grudnia 2021.

GRAFIKA 2 15.02

Gdy ilość lewarowanych pozycji utrzymuje się w przedziale około 1,75% łącznej kapitalizacji rynkowej, lub niższym, wtedy ryzyko nagłego de-lewarowania jest zdecydowanie mniejsze. Źródło: Glassnode

Jak sytuacja wygląda obecnie na rynku opcji na bitcoina?

W przypadku rynku opcyjnego można również zaobserwować silną preferencję do bronienia pozycji. Szczególnie opcji sprzedaży. Przejście od traderów preferujących spekulacyjne opcje kupna do ochronnych opcji sprzedaży było wcześniej dość wyraźne między innymi po rozrysowaniu historycznych maksimów w październiku i listopadzie 2021 r., co wskazuje zmianę zachowania inwestorów na rynku opcji z czysto spekulacyjnego, na bardziej zrównoważone.

Opcje wykorzystywane są już nie tylko jako dodatkowe źródło zarobku, ale również jako zabezpieczenie pozycji na rynku spot, tak samo jak ma to w przypadku innych, bardziej tradycyjnych instrumentów (na przykład rynku Forex).

Rosnąca dominacja opcji put nad opcjami call jest również widoczna, gdy dokładniej przeanalizujemy rozkład środków zainwestowanych w kontrakt wygasający 4 marca. Rynek wyraźnie preferuje opcje sprzedaży ze strike (ceną realizacji kontraktu) w przedziale od 38 tys. do 40 tys. dolarów, z ponad 2,5-krotnie większym zainteresowaniem niż strike opcji kupna o najwyższym wolumenie, w przedziale od 48 tys. do 50 tys. dolarów.

bitcoin fed glassnode

Największy wolumen na rynku opcji zgromadził się wokół opcji put (sprzedażowych) na poziomach 38-40 tys. dol. Źródło: Glassnode

Ogólnie rzecz biorąc, sygnały cenowe dostępne na rynkach instrumentów pochodnych wskazują na preferencje ochrony kapitału, konserwatywnej dźwigni finansowej i ostrożnego podejścia do zbliżającego się posiedzenia Fed.

Na podstawie wyceny zarówno kontraktów terminowych, jak i opcji możemy założyć, że niepewność koncentruje się głównie wokół wpływu podwyżki stóp procentowych na rynki akcyjne oraz walutowe.

Kupuj plotki i sprzedawaj fakty

Na koniec pozwolę odejść sobie trochę od rynku kryptowalut, a skupić się na samym posiedzeniu Fed oraz innych, podobnych rynkowych wydarzeniach. Zasada w ich przypadku jest bardzo prosta: inwestorzy już przed ostateczną datą ważnego eventu uwzględniają w cenie danego aktywa (dolara, lub bitcoina) czego się po nim spodziewają.

Gdy ich scenariusz rzeczywiście się realizuje, a wydarzenie nie zaskakuje mocniej ani w pozytywną ani negatywną stronę, wtedy miejsce może mieć realizacja zysków. Wpisuje się to idealnie w popularne rynkowe przysłowie: „kupuj plotki i sprzedawaj fakty”.

Wyobraźmy sobie to na przykładzie (zastosowano w nim spore uproszczenia, chodzi jednak o zrozumienie podstawowego schematu):
Zdecydowana większość rynku zakłada, że Fed podniesie stopy procentowe w marcu, czym rozpocznie cykl podwyżek, co w długim terminie umocni dolara amerykańskiego. W związku z tym inwestorzy już teraz kupują dolary w oczekiwaniu na decyzję banku centralnego, co automatycznie wpływa na podbicie jego wartości. Gdy w marcu bank rzeczywiście podniesie stopy procentowe, traderzy będą chcieli zrealizować chociaż część osiągniętego zysku, sprzedając dolary, wywołując tym samym krótkoterminową korektę.

To pozycjonowanie na dolarze i odejście od ryzykownych aktywów działa na niekorzyść bitcoina i rynku akcji, które królowały w czasie pandemii, gdy polityka Fed była nastawiona na luzowanie, nie na zacieśnianie. Nie można jednak wykluczyć, że inwestorzy w połowie marca po realizacji części zysków zmienią swoje nastawienie, podbijając tym samym ponownie notowania BTC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności