za

Adrian Kwiatkowski, haker, który ukradł niepublikowane utwory Eda Sheerana i sprzedał je za BTC, trafił do więzienia

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Adrian Kwiatkowski trafił do więzienia na 18 miesięcy za kradzież muzyki. Chodzi m.in. o nieopublikowane wcześniej utwory Eda Sheerana. Sprzedał je w darknecie za 131 tys. funtów w BTC.

Okradł artystów i trafił do więzienia

Dochodzenie w sprawie rozpoczęło się w 2019 roku, kiedy kilku agentów muzycznych zgłosiło do prokuratury okręgowej w Nowym Jorku, że haker znany jako Spirdark ukradł niewydane utwory ich klientów – znanych artystów. Potem sprzedał je za bitcoiny w darknecie.

Podczas jednego z włamań przestępca nie zamaskował jednak swojego numeru IP i został namierzony. Okazało się też, że adres w blockchainie bitcoina, na który trafiły BTC, był powiązany z 23-letnim mężczyzną z Ipswich w Wielkiej Brytanii o polskobrzmiącym nazwisku – Adrian Kwiatkowski.

Młody haker został aresztowany. Policja skonfiskowała siedem nośników danych, jakie były w jego domu w Ipswich. Na nich znaleziono ponad tysiąc niewydanych piosenek aż 89 artystów.

Władze znalazły też portfel na bitcoiny zawierający BTC, które Kwiatkowski otrzymał w zamian za niektóre piosenki, które sprzedał w darknecie. Dwie z nich należały do ​​brytyjskiej gwiazdy Eda Sheerana, a 12 utworów było autorstwa rapera Lila Uzi Verta.

Sprawca przyznał się do wielu zarzutów. Obejmowały one uzyskanie nieuprawnionego dostępu do wspomnianych nagrań, sprzedaż materiałów chronionych prawem autorskim, posiadanie mienia pochodzącego z przestępstwa oraz “przekształcanie mienia pochodzącego z przestępstwa”.

Detektyw Daryl Fryatt nazwał Kwiatkowskiego wysoce wykwalifikowanym hakerem.

– Nie tylko wyrządził kilku artystom i ich firmom produkcyjnym znaczne szkody finansowe, ale pozbawił ich możliwości wydawania własnych prac – dodał.

Joanne Jakymec, stojąca na czele Prokuratury Koronnej w Ipswich, podkreśliła, że Kwiatkowski wykazał się całkowitą pogardą dla ciężkiej pracy i kreatywności artystów.

23-latek trafił do więzienia na 18 miesięcy.

Darknet i kryptowaluty idą ze sobą w parze?

Darknet i kryptowaluty idą ze sobą w parze od lat, ale władze zaczęły rozprawiać się z takimi nielegalnymi działaniami. Jednym z najnowszych przykładów była sprawa mężczyzny, który trafił do więzienia za sprzedawanie narkotyków w darknecie. Co ciekawe, przyznał się, że dzięki swojej działalności zarobił ponad 6 milionów dolarów w różnych aktywach cyfrowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności