za

Władze USA skonfiskowały ok. 700 milionów dolarów należące do Sama Bankmana-Frieda

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Prokuratorzy federalni Stanów Zjednoczonych skonfiskowali prawie 700 milionów dolarów w gotówce i aktywach związanych z Samem Bankmanem-Friedem, założycielem i byłym CEO FTX.

Konfiskata majątku Bankmana-Frieda

Wiadomo, że chodzi np. o 55 milionów akcji Robinhooda należących do Bankmana-Frieda i Gary’ego Wanga, wycenionych na ponad 455 milionów USD. Własność akcji została jednak zakwestionowana przez wierzyciela FTX, Yonathana Ben Shimona, który zgłosił do nich roszczenia. Federalni uważają, że papiery wartościowe zostały zakupione przy użyciu rzekomo skradzionych funduszy klientów FTX.

CNBC zidentyfikowało też trzy konta FTX Digital Markets w Silvergate Bank, na których znajdowało się ponad 6 milionów dolarów. Aktywa te zostały przejęte 11 stycznia. Moonstone Bank, bank stanowy w Waszyngtonie, również był powiązany z zarządem FTX i posiadał prawie 50 milionów dolarów powiązanych z giełdą, które obecnie znajdują się pod opieką rządu USA.

Aktywa zostały skonfiskowane też z jednego konta na Binance i dwóch na Binance.US. Nic nie wiadomo jednak na temat tego, ile środków i o jakiej wartości tam zdeponowano. Zajęto do tego ponad 20 milionów dolarów przetrzymywanych w ramach Emergent Fidelity Technologies.

Nadal nie wiadomo jednak, ile FTX jest winne swoim wierzycielom. Przy składaniu wniosku o upadłość spółka zaznaczyła pole sugerujące “od 1 do 10 mld USD”.

Problemy Bankmana-Frieda

Sam Bankman-Fried przebywa w areszcie domowym. Za wszystkie zarzuty grozi mu w praktyce dożywocie (do 115 lat pozbawienia wolności). Przykry los spotyka też jego rodzinę, która stała się ponoć celem „intensywnej kontroli mediów”. Do tego dochodzi “nękanie, groźby”, “strumień korespondencji z pogróżkami, w tym wiadomości wyrażające życzenie, aby [członkowie rodziny] ponieśli krzywdę fizyczną” i wręcz fizyczne ataki.

W ostatnich dniach  trzech mężczyzn wjechało swoim pojazdem w metalową barykadę przed domem rodziców założyciela FTX w Kalifornii. Przekazali funkcjonariuszowi ochrony: “Nie będziesz w stanie nas powstrzymać”. Pisaliśmy o tym tutaj.

Z powodu powyższego można zastanowić się, czy decyzja, by były CEO FTX przebywał w areszcie domowym, a nie w więzieniu, była słuszna. Obecnie może stać się on ofiarą ataków sfrustrowanych inwestorów, którzy stracili swoje środki w wyniku upadku FTX.

Bankman-Fried będzie przebywał w areszcie domowym do momentu rozprawy, która odbędzie się dopiero 2 października 2023 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności