za
gazeta waluta energetyczna

100 lat temu Henry Ford zaproponował “walutę energetyczną”, która miała zastąpić złoto

2021-09-19
Dla wnikliwych
1,5% dla maluszka

W 1921 r. amerykański wynalazca Henry Ford zaproponował stworzenie “waluty energetycznej”, która mogłaby stanowić podstawę nowego systemu monetarnego. Była ona bardzo podobna do systemu elektronicznej gotówki peer-to-peer, przedstawionego w białej księdze Bitcoina opublikowanej przez Satoshiego Nakamoto w 2008 r.

gazeta waluta energetyczna
Pierwsza strona New York Tribune z 4 grudnia 1921 roku. Źródło: Biblioteka Kongresu

Bitcoin jako waluta energetyczna

4 grudnia 1921 roku New York Tribune opublikowała artykuł przedstawiający wizję Forda, która polegała na zastąpieniu złota walutą energetyczną. Jego zdaniem mogłaby ona zakończyć kontrolę elit bankowych nad światowym bogactwem i położyć kres wojnom. Zamierzał tego dokonać poprzez zbudowanie “największej elektrowni na świecie” i stworzenie nowego systemu walutowego opartego na “jednostkach mocy”.

Ford, który założył Ford Motor Company w 1903 roku, powiedział publikacji:

W ramach systemu waluty energetycznej standardem byłaby pewna ilość energii wywieranej przez jedną godzinę, która byłaby równa jednemu dolarowi. Jest to po prostu przypadek myślenia i obliczania w kategoriach innych niż te, które zostały nam narzucone przez międzynarodową grupę bankową, do których przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że uważamy, iż nie ma innego pożądanego standardu.

Chociaż Ford nigdy nie był w stanie rozwinąć swojej wizji, bitcoin wydaje być realizacją tego pomysłu sto lat później. Od 2009 roku, poprzez energochłonne wydobycie zostało wygenerowane 18,8 milionów BTC. Mining kryptowaluty wymaga od komputerów rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów matematycznych. Ten proces wykorzystujący algorytm proof-of-work przyciągnął ostrą krytykę z powodu jego rzekomego wpływu na środowisko. Jest to jednak bardzo krótkowzroczne twierdzenie, które ignoruje zdolność bitcoina do przyspieszenia przejścia na energię odnawialną.

Zastąpić złoto, zakończyć wojny

Odnośnie relacji między złotem a wojnami, Ford tłumaczył:

Istotne zło złota w jego relacji do wojny polega na tym, że można je kontrolować. Przerwij kontrolę, a zatrzymasz wojnę.

Niektórzy z najbardziej zagorzałych zwolenników bitcoina wierzą, że zasady “zdrowego pieniądza” mogłyby zakończyć wojny. Wszystko poprzez zmniejszenie zdolności państwa do finansowania konfliktu poprzez inflację. Podczas gdy standard złota utrudniał rządom nadmuchiwanie swojej waluty, “międzynarodowi bankierzy”, jak wyjaśnił Ford, kontrolowali większość podaży tego kruszcu. Ten proces kontroli i gromadzenia cennych dóbr pozwolił elitom finansowym na stworzenie aktywnego rynku pieniądza, który świetnie prosperował w czasie wojny.

Resztki standardu złota porzucił w 1971 roku prezydent USA Richard Nixon. Zapowiedział on wtedy, że jego rząd tymczasowo zawiesi wymienialność dolara na metal szlachetny. Tzw. quasi-standard złota trwał do 1973 roku, przy czym do 1976 roku usunięto wszelkie definicje łączące dolara z metalem szlachetnym. W rzeczywistości jednak system standardu złota został zlikwidowany przez rząd brytyjski w 1931 roku, a dwa lata później w ślad za nim poszły Stany Zjednoczone.

Artykuł New York Tribune pojawił się na stronie Reddit r/CryptoCurrency w sobotę, gdzie uzyskał wiele głosów poparcia. Chociaż Satoshi Nakamoto nigdy nie wspomniał o Henrym Fordzie, niektórzy spekulowali, że twórca Bitcoina mógł inspirować się zmarłym wynalazcą. Inni żartobliwie twierdzili, że Satoshi jest tak naprawdę reinkarnacją Forda, zważywszy na fakt, że ten drugi wierzył w reinkarnację.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności