coinbase sec

Coinbase zawiera kolejną milionową umowę z rządem USA

Coinbase i U.S. Homeland Security zawarły umowę opiewającą na miliony dolarów. Dzięki tej współpracy, rząd Stanów Zjednoczonych będzie mógł korzystać z usług giełdy w celu analizowania danych amerykańskich obywateli.

Według oficjalnych dokumentów, The Immigration and Customs Enforcement (ICE) – oddział Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zajmujący się przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją – zapłacił Coinbase 1,36 miliona dolarów w opłatach licencyjnych za oprogramowanie Coinbase Analytics.

Jest to najbardziej owocny kontrakt dla Coinbase, który ma już za sobą bogatą historię współpracy z amerykańskim rządem.

W oficjalnych dokumentach nie ma słowa na temat tego, jakie informacje będą analizowane lub udostępniane przez Coinbase. Jednak według danych z SAM.gov, giełda “jest jedynym dostawcą, który może rozsądnie świadczyć usługi wymagane przez ICE, a informacje dostępne publicznie będą ograniczone do minimum ze względu na wrażliwą naturę relacji między ICE a Coinbase”.

Wcześniej Coinbase zawarł podobną umowę z U.S. Secret Service. Będzie ona trwać do maja 2024 roku i upoważniła Secret Service do korzystania z jej narzędzi analitycznych w cenie 183 750 dolarów.

Inni zainteresowani korzystaniem z narzędzi giełdy to między innymi Drug Enforcement Administration (DEA) i Internal Revenue Service (IRS). Ta druga agencja zapłaciła Chainalysis 625 000 dolarów za opracowanie narzędzia do “złamania” Monero.

Kontrowersyjna relacja Coinbase i rządu USA

Coinbase spotkała się w przeszłości z ostrą krytyką za współpracę z rządem USA. Mimo to, jej dyrektor generalny nigdy nie żałował swoich dochodowych relacji z organami ścigania.

Brian Armstrong zapewnił na Twitterze, że stworzenie tej usługi jest pozytywne dla rozwoju jego firmy. Dodał też, że nie przekazują oni informacji innych niż te, które są już dostępne na blockchainie:

Widziałem kilka artykułów mówiących o Coinbase Analytics – zorientowałem się, że podzielę się moimi przemyśleniami na ten temat, ponieważ nie uważam, że jest to coś szczególnego. Oprogramowanie analityczne jest w zasadzie tylko kompilacją publicznie dostępnych danych, które są już na blockchainie … Jest już istniejący rynek dla oprogramowania analitycznego blockchain, więc sprzedajemy je również garstce osób.

Armstrong później usunął wpis ze względu na silną falę negatywnych komentarzy i krytyki. Nadal dostępna jest jednak zarchiwizowana wersja.

Ogólnie rzecz biorąc, wielu purystów prywatności twierdzi, że interesy Coinbase są sprzeczne z samą filozofią kryptowalut. Inni uważają nawet, że Coinbase mógłby ułatwić powiązanie danych KYC z danymi narzędzi, które udostępnia.

Giełda utrzymuje, że obsługuje dane klientów oddzielnie od jej narzędzia analitycznego, więc nie ma powodów do obaw.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
analiza blockchaina Bockchain coinbase rząd usa U.S. Homeland Security

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.