za
złoto srebro błędy

10 najważniejszych błędów początkujących inwestorów na rynku złota i srebra. Jak ich uniknąć?

1,5% dla maluszka

Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, może być atrakcyjnym sposobem zarówno na zabezpieczenie swojego kapitału, jak i jego pomnożenie. Każdy inwestor wie jednak, że na początku przygody inwestycyjnej czyhają na nas zagrożenia. W tym artykule, który przygotowaliśmy razem z Cashify Gold, omówimy 10 najważniejszych błędów, jakie początkujący inwestorzy popełniają przy inwestowaniu w złoto i srebro.

1. Brak odpowiedniej wiedzy na temat rynku

To chyba najczęstszy błąd inwestorów. Inwestowanie w złoto i srebro (ale i w inne aktywa) bez wcześniejszego zrozumienia rynku. Przed zainwestowaniem swojego kapitału konieczne jest edukowanie się – słuchanie podcastów, czytanie książek lub artykułów o metalach szlachetnych. Wchodzenie na rynek bez wiedzy przypomina pójście na wojnę bez umiejętności strzelania z karabinu.

2. Niedostateczne zbadanie wszystkich aspektów inwestowania

Właściwie łączy się to z 1 punktem. Przed zainwestowaniem w złoto i srebro konieczne jest dogłębne zbadanie różnych aspektów, takich jak reputacja dostawców, jakość metali, koszty przechowywania takich aktywów i inne czynniki, które mogą wpływać na to, czy zarobimy na naszej inwestycji.

3. Koncentracja na krótkoterminowych spekulacjach

Niecierpliwość to największy wróg inwestora. Metale szlachetne nie bez przyczyny są określane mianem bezpiecznych przystani, czyli “miejsc”, w których warto przebywać w czasie kryzysu. Bessa na rynku potrafi jednak trwać rok lub dłużej. Jeżeli ktoś zakłada, że kupi złote monety i w miesiąc zarobi na nich np. 20%, niech lepiej trzyma się od tego rynku z daleka. Kupowanie monet to jednak świetny pomysł, jeżeli chcemy w ten sposób oszczędzać na czarną godzinę lub emeryturę.

złote monety

4. Brak dywersyfikacji portfela

Złoto powinno być częścią portfolio każdego inwestora. Nie oznacza to jednak, że należy się ograniczać tylko do niego. Warto też inwestować w akcje i kryptowaluty. Dlaczego? W takiej sytuacji cały portfel pracuje, generując zyski (zakładając, że podjęliśmy dobrą decyzję inwestycyjną). Złoto jest stabilizatorem wartości naszego majątku – pomaga przechować wartość nabywczą kapitału. Nie powinno nas jednak zniechęcać do kupowania innych aktywów.

5. Podejmowanie decyzji na podstawie emocji

Wiąże się to z brakiem cierpliwości. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie emocji, takich jak strach czy chciwość, może prowadzić do strat. Ważne jest, aby podejść do inwestowania w metale szlachetne (jak z resztą we wszystko inne) z chłodną głową. Decyzje należy opierać na racjonalnej analizie i przemyślanej strategii inwestycyjnej.

6. Ignorowanie czynników makroekonomicznych

Początkujący inwestorzy często ignorują czynniki makroekonomiczne, takie jak sytuacja gospodarcza, polityka monetarna czy zmiany w globalnych trendach inwestycyjnych. Ważne jest, aby śledzić te czynniki i analizować, jak mogą one wpływać na ceny złota i srebra.

7. Nieprawidłowe przechowywanie fizycznego złota i srebra

Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie w fizyczne złoto i srebro, ważne jest, aby przechowywać je w odpowiednim i bezpiecznym miejscu. Nie musimy przejmować się śniedzią, nie obniża ona bowiem wartości monet. Istotne jest jednak, by te ostatnie były zabezpieczone przed np. kradzieżą.

8. Zbyt mała odporność na wahania cen

Choć cena złota nie podlega aż tak znacznym wahaniom jak np. bitcoina, nie oznacza to, że kurs metalu szlachetnego nie może dynamicznie rosnąć lub spadać. Może się tak dziać w czasie poważnych zawirowań na rynkach. Warto pamiętać, by w takich momentach nie ulegać emocjom i np. nie sprzedać złota lub srebra na “dołku”.

9. Podatki a złoto

Inwestowanie w złoto i srebro może (w zależności od jurysdykcji, w której mieszkamy) wiązać się z koniecznością zapłacenia podatku. Początkujący inwestorzy powinni zbadać tę kwestię i wiedzieć, jakie podatki mogą być związane z ich inwestycją i jak to może wpływać na ich zyski.

10. Brak regularnej oceny inwestycji

Ważne jest, aby regularnie analizować swoją inwestycję w złoto i srebro i dostosowywać swoją strategię, gdy jest to konieczne. Początkujący inwestorzy powinni być elastyczni i gotowi na dostosowanie swojej strategii inwestycyjnej w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe.

Podsumowanie

Inwestowanie w złoto i srebro może być korzystne dla początkujących inwestorów, o ile unikną oni typowych błędów. Zrozumienie rynku, dywersyfikacja portfela, racjonalne podejście i regularna ocena inwestycji to kluczowe elementy, które pomogą uniknąć pułapek i osiągnąć sukces na rynku metali szlachetnych. Pamiętaj, że inwestowanie to proces ciągłego uczenia się, dlatego bądź cierpliwy i nie wahaj się szukać dodatkowej wiedzy, aby podnieść swoje umiejętności inwestycyjne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności