za
UEflag

Zwolnienie transakcji BTC z VAT na terenie Unii Europejskiej coraz bardziej prawdopodobne

Nexo Earn Aplikacja

17 czerwca 2015, przed Try­bu­na­łem w Luxem­burgu odbyła się nierozstrzygnięta debata w sprawie opodatkowania transakcji VAT. 16 Lipca 2015, poznaliśmy już opinię rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Juliane Kokott dotyczącą właśnie tej sprawy.

 

 

17 czerwca 2015, przed Try­bu­na­łem w Luxem­burgu odbyła się nierozstrzygnięta debata w sprawie opodatkowania transakcji VAT. 16 Lipca 2015, poznaliśmy już opinię rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Juliane Kokott dotyczącą właśnie tej sprawy.

 

Przypominamy, że już od ponad roku, z inicjatywy Szwecji  toczy się sprawa na ten temat opodatkowania transakcji Bitcoina podatkiem VAT. W czasie czerwcowej debaty nie doszło do porozumienia ze względu na różne stanowiska w tej sprawie.

 

Szwecja, oraz Niemcy opowiadali się przeciw zwolnieniu, natomiast Komisja Europejska bardziej przychylna Bitocinowi w tej sprawie była za zwolnieniem z podatku VAT. Cztery dni temu poznaliśmy zapowiedzianą od ostatniej debaty bardzo ważną w tej sprawie (często decydującą) opinie rzecznik generalnej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Juliane Kokott która zaleciła ETS (Europejski Trybunał Sprawiedliwość) zwolnienie transakcji kupna i sprzedaży Bitcoinów z podatku VAT.

Choć nie jest to jeszcze decyzja sądu, ani tym bardziej obowiązujące prawo, oficjalna wypowiedź rzecznik generalnej jest bardzo istotną sugestią dla Trybunału i najczęściej bywa zgodna z późniejszym wyrokiem. Ten zaś powinien skutkować ujednoliceniem tego elementu prawa podatkowego we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Obecna sytuacja jest bowiem niejasna i kłopotliwa dla organów skarbowych krajów UE. Część z tych krajów jak np. Belgia czy Hiszpania, a także nie będąca w Unii Szwajcaria, zwolniły Bitcoina z VAT już wcześniej. Na drugim biegunie jest Estonia, w której wszelkie transakcje wymiany BTC na inne waluty są obłożone VAT-em. Jednak pod wpływem orzeczenia ETS Estonia prawdopodobnie zmieni swoją decyzję.

 

Polska znajduje się mniej więcej po środku, a sytuacja prawna jest – jak to zwykle u nas – niezbyt klarowna. Przychody z kopania BTC są u nas objęte stawką 23%, natomiast jak jest w przypadku giełd i obrotu BTC, nie ma jednolitego stanowiska a Urzędy skarbowe nie zawsze są ze sobą zgodne.

Zalecenie rzecznik generalnej spotkało się z bardzo pozytywnym, czasem nawet entuzjastycznym przyjęciem w europejskiej społeczności bitcoinowej. Większość wypowiedzi jest zgodna w przypuszczeniu, że ETS podzieli zdanie pani Kokott, a następnie pociągnie to za sobą zwolnienie obrotu BTC z podatku VAT w całej Unii Europejskiej.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności