za
nik

Związek Banków Polskich zbadał rynek banków. Bankowcy chcą podniesienia stóp proc.

1,5% dla maluszka

Blisko trzy czwarte bankowców jest zdania, że stopy procentowe są dziś zbyt niskie. W większości dodają, że te powinny przekraczać 1 proc. To tylko jeden z wniosków, jakie można wysnuć z badania, jakie przeprowadził Związek Banków Polskich. W sondażu realizowanym przez Kantar bierze udział 100 placówek reprezentujących wszystkie typy instytucji na polskim rynku.

Związek Banków Polskich bada rynek

Związek Banków PolskichBadani bankowcy analizują, czy na rynku widać wzrost, stagnację czy spadek aktywności klientów w poszczególnych obszarach działalności. We wrześniu zarejestrowano powolną poprawę na rynku kredytów dla przedsiębiorstw oraz depozytów gospodarstw domowych. Z kolei na rynku kredytów dla klientów indywidualnych zauważono zahamowanie poprawy, w szczególności w przypadku kredytów konsumpcyjnych.

Do tego ekspertów zapytano o obecne stopy proc., które dziś są na niemal zerowym poziomie.

I tak 4 proc. badanych twierdzi, że stopy powinny zostać zdecydowanie podwyższone i to do poziomu powyżej 3 proc. 69 proc. respondentów podało przedział od 1 do 3 proc. Z kolei tylko jedna czwarta jest zdania, że obecna polityka RPP jest słuszna.

Pytano ich też o przewidywania dot. gospodarki. 41 proc. uważa, że możemy liczyć na umiarkowany wzrost koniunktury. 36 proc. twierdzi, że czeka nas stagnacja rozwoju gospodarczego. 17 proc. spodziewa się umiarkowanego spadku aktywności gospodarczej.

Szanse i zagrożenia

Pojawił się też wątek mocnych i słabych stron systemu bankowego oraz szans i zagrożeń, jakie przed nim stoją. Za silne strony uznano bezpieczeństwo wkładów (BFG), cyfryzację branży i elektroniczne kanały dystrybucji oraz stabilność finansową kredytodawców. Słabości to zaś nadmiar przepisów, wpływ polityki (36 proc. wskazań, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w badaniu realizowanym w 2019 r.) oraz opłaty ponoszone przez sektor.

Niskie stopy procentowe pojawiły się też jako jedne z największych zagrożeń na rynku banków. Do tego eksperci z banków wskazali niestabilność sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie oraz wpływ krajowej polityki na bankowość. Jakie są zaś szanse dla banków?  Wskazano na innowacyjne technologie i produkty, rozwój gospodarczy kraju oraz stabilność systemu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 456,74 USD2,96%
Ethereum logo
EthereumETH
2992,54 USD2,14%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
564,04 USD2,18%
Solana logo
SolanaSOL
139,05 USD5,09%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD1,39%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2988,48 USD2,01%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,32 USD11,67%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD4,65%