za
polygon zondacrypto

Blockchain Polygon zintegrowany z zondacrypto

2023-12-01
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Blockchain Polygon został właśnie zintegrowany z zondacrypto. Jak twierdzi giełda, będzie to “prawdziwym przełomem dla naszych użytkowników”.

Polygon na zondacrypto

Blockchain Polygon w końcu dotarł na platformę zondacrypto. Wiele popularnych sieci warstwy 1 i 2 może pochwalić się wysoką przepustowością oraz tanimi transakcjami. My jednak wybraliśmy Polygon

– podała giełda zondacrypto w swoim komunikacie.

Co w praktyce oznacza ta zmiana? Klienci firmy będą mogli uzyskać “dostęp do najszybciej rozwijającego się ekosystemu blockchaina w branży kryptowalut”.

To jednak dopiero początek. W pierwszym etapie na zondacrypto będzie dostępny tylko jeden token oparty na Polygonie – MATIC, z dziennym limitem wypłat na poziomie 10 000. Oczywiście to tylko, jak wspomnieliśmy, wstęp. Wkrótce pojawi się więcej tokenów.

zondacrypto polygon

Polygon, czyli co?

Polygon to rozwiązanie warstwy 2, służące do poprawy skalowania Ethereum. Wspomniana skalowalność Ethereum – czasami dość wolne przetwarzanie transakcji, wysokie opłaty i ogólnie niska przepustowość sieci – to pięta achillesowa tego blockchaina. Projekty warstwy 2 (layer 2) mają jednak na celu niwelowanie tych słabych punktów. I zdecydowanie się im to udaje.

Teraz trochę historii. Polygon został początkowo uruchomiony jako Matic w 2017 roku. W 2021 roku zmieniono jego nazwę. Wkrótce potem popularność projektu gwałtownie wzrosła dzięki zaawansowanym funkcjom skalowalności wprowadzonym przez zespół programistów. Polygon stał się największą siecią Ethereum warstwy 2. Jest też “domem” dla wielu zdecentralizowanych aplikacji.

By pokazać skalę sukcesu projektu, wystarczy wymienić dane liczbowe. Ethereum to baza dla ponad 1500 aktywnych dAppsów (zdecentralizowanych aplikacji), zaś Polygon – dla ponad 53 000. To ponad 30 razy więcej!

Do tego dochodzą opłaty za transakcję. Te w sieci Ethereum czasami – przy dużym ruchu – kosztują nawet kilkadziesiąt USD. Korzystanie z sieci Polygon jest dużo tańsze, kosztuje bowiem tylko ułamek USD.

Jeśli chodzi o szybkość przetwarzania transakcji, przeciętna transakcja w sieci Ethereum trwa od 15 sekund do pięciu minut, podczas gdy sieć Polygon finalizuje transakcje średnio w 2-3 sekundy.

Na koniec przepustowość sieci. W przypadku Polygon wynosi 65 000 transakcji na sekundę; Ethereum – do 30 transakcji na sekundę.

Podsumowując, Polygon jest siecią szybką, tanią i wydajną.

Zwiększone bezpieczeństwo

Powyżej opisaliśmy m.in. kwestie ekonomiczne. Warto jednak też spojrzeć na bezpieczeństwo.

Polygon wykorzystuje łańcuchy boczne do przetwarzania transakcji, dzięki czemu sieć może obsługiwać tysiące transferów jednocześnie. Aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa i zapobiec zatwierdzaniu fałszywych czy podwójnych transakcji, Polygon wykorzystuje różne zaawansowane mechanizmy: dowody zk, architekturę sieci Proof-of-Stake (PoS) i łańcuchy boczne plazmy.

Co więcej, zespół Polygona nieustannie dąży do poprawy bezpieczeństwa sieci i łatania wszelkich potencjalnych luk w zabezpieczeniach, zanim staną się one problemem

– podają eksperci zondacrypto.

Sieć Polygon jest bardzo przyjazna użytkownikowi i ma wysoki stopień interoperacyjności z innymi blockchainami, które korzystają z Ethereum Virtual Machine (EVM). To ważna funkcja dla traderów, którzy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze podczas szybkiej wymiany środków na różnych blockchainach.

Użytkownicy zondacrypto będą mieli do dyspozycji wysoce użyteczne tokeny i nie będą ograniczeni długimi czasami przetwarzania transakcji lub wysokimi opłatami

– dodają.

Projekt wytrąca też z ręki argument tym krytykom kryptowalut, którzy twierdzą, że blockchain to technologia szkodliwa dla środowiska i energochłonna. Polygon jest bowiem jednym z najbardziej ekologicznych blockchainów. Wszystko dzięki energooszczędnemu mechanizmowi Proof-of-Stake. Mówiąc prościej: sieć ta nie wykorzystuje górników do walidacji transakcji. W to miejsce wprowadza węzły walidacyjne, które pozwalają użytkownikom stakować tokeny MATIC, a tym samym budować stabilność sieci i wspierać protokół walidacji. Zużycie energii jest wtedy znikome – zwłaszcza w porównaniu z modelem Proof-of-Work (PoW).

Korzystając z Polygon, użytkownicy zondacrypto mogą mieć pewność, że wybierają najlepszą opcję pod kątem zrównoważonego rozwoju

– podsumowuje zondacrypto.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności