Zmniejszenie nagrody ratunkiem dla ceny Bitcoina

Bitcoin

Wielu analityków rynku kryptowalut zadaje pytanie, kiedy Bitcoin wreszcie zdecydowanie odbije i rozpocznie powolne wzrosty. Dziś zastanowimy się nad tym, czy ratunkiem dla najstarszej, blockchainowej waluty jest kolejne zmniejszenie nagrody za jej wydobycie (czyli tzw. halving).

W oczekiwaniu na podział

Przypomnijmy najpierw, jak wygląda ekonomiczna strona wydobycia Bitcoina. Na samym początku nagroda za każdy, generowany co około 10 minut blok, wynosiła 50 BTC. Po wykopaniu 210 000 bloków (po około 4 latach) liczba ta spadła do 25 BTC. Kiedy to nastąpiło? 28 listopada 2012 r. Kolejna zmiana miała miejsce 9 lipca 2016 r. Od tego czasu nagroda wynosi zaledwie 12,5 BTC. Jak łatwo policzyć, teraz halving czeka nas w przyszłym roku.

A teraz spójrzcie na poniższy wykres:

Czerwonymi strzałkami zaznaczono na nim moment równego roku przed wprowadzeniem podziału nagrody. Poszczególne kolorowe pola (różowe, niebieskie i zielone) pokazują okresy, w których nagroda za wydobycie bloku wynosiła X BTC (czyli X równa się kolejno: 50, 25 i 12,5 BTC). Można więc łatwo zauważyć, że wzrosty kursu zaczynały się rok przed samym halvingiem.

Wejdźmy teraz wspólnie na ten link. Portal BitcoinBlockHalf.com pomaga nam w odliczaniu do kolejnego podziału. Dziś więc wiemy, że halving będzie miał miejsce w maju przyszłego roku. Czy to oznacza, że cena BTC zacznie rosnąć od maja br.? Teoretycznie tak, choć pamiętajcie, że na cenę kryptowalut może mieć wpływ masa innych czynników takich jak: ogólna sytuacja na globalnych rynkach, klimat polityczny czy działania społeczności cyfrowych walut – w tym samych górników czy deweloperów.

Fundamenty

Z drugiej strony optymizmem nastrajają obserwacje fundamentów. Jak napisał na swoim blogu Crypto Trader, analityk NexusHash:

Miliardy $ płyną w stronę spółek związanych z technologiami rejestrów rozproszonych jak Blockchain. Myślę że minie około 3-5 lat zanim technologia będzie w pełni użyteczna. Sam rynek kryptowalut ponownie zaatakuje nowe szczyty w ciągu 2-3 lat spokojnie można założyć dla Bitcoina nowy target na poziomie $250 000. co potwierdza np. miliarder Tim Drapper, śledzę go od lat na pewno wie co mówi. Z pozytywnych informacji mamy start platformy Bakkt który przypada nam za 2 mc 24 stycznia 2019 (termin przesunięto już 2 razy). Druga dobra wiadomość to Szwajcarska giełda papierów wartościowych rozpoczyna handel indexem Crypto ETP w skład którego wchodzi 5 czołowych kryptowalut. Jak widać rynek krypto otwiera się w końcu na inwestorów instytucjonalnych, co w perspektywie kilku lat przebije bankę roku 2017.

Pamiętajcie jednak, że rynek kryptowalut jest nadal dość nieprzewidywalny, więc nastawianie się w pełni na powyższy scenariusz jest ryzykownym podejściem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bitcoin Crypto Trader halving kryptowaluty kurs nagroda NexusHash podział spadek nagrody

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.