za
złoto rynek zagraniczny

Inwestowanie w złoto i srebro na rynkach zagranicznych

Binance Launchpool

Inwestowanie w złoto i srebro to jedna z najstarszych form inwestycji. Przyciąga zarówno doświadczonych inwestorów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkami finansowymi. W oba metale szlachetne możemy inwestować na rynku krajowym, ale też na zagranicznym. Czy to ostatnie ma jednak sens?

Artykuł powstał przy współpracy z  Cashify Gold.

Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro?

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto kupować zarówno złoto, jak i srebro. Po pierwsze, oba metale od dawna uważane są za tzw. bezpieczne przystanie dla inwestorów w okresach niepewności gospodarczej i politycznej. Ich wartość historycznie wzrastała w okresach kryzysów finansowych i wysokiej inflacji, co czyni je atrakcyjnymi aktywami, służącymi do zdywersyfikowania naszego portfela. Co za tym idzie, zarówno złoto, jak i srebro mogą nam pomóc zabezpieczyć wartość majątku w trudnych czasach.

Inwestowanie na rynkach zagranicznych

Przejdźmy teraz do meritum. Inwestowanie w złoto i srebro na rynkach zagranicznych może być atrakcyjną opcją. Warto jednak przeanalizować parę jej aspektów.

Ważny jest wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej, za pomocą której kupimy złoto i srebro. Możemy wybierać spośród różnych brokerów, giełd, banków i funduszy inwestycyjnych. Warto jednak najpierw przeprowadzić dokładne analizy: porównać oferty, opłaty, spready oraz dostępne narzędzia i usługi.

Zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym inwestorzy mogą zdecydować się na zakup fizycznych, złotych i srebrnych, monet lub sztabek. Aktywa mogą być przechowywane w sejfie lub na specjalnych kontach. Alternatywą jest inwestowanie w instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe na złoto i srebro.

złote monety

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto przeprowadzić analizę danego rynku. Należy w niej uwzględnić jednak nie tylko analizę techniczną, fundamentalną i sentyment rynkowy, ale też kwestie prawne.

Jeśli chodzi o to ostatnie, warto zauważyć, że przywóz złota do Polski i potem wywiezienie go z powrotem za granicę reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe. Z przepisów wynika, że w momencie przekraczania polskiej granicy mamy obowiązek zgłaszać organom celnym lub organom Straży Granicznej fakt wwiezienia do kraju złota dewizowego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wartość złota nie przekracza równowartości 10 000 euro.

Podsumowanie

Inwestowanie w złoto i srebro na rynkach zagranicznych może stanowić cenny element zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Oba metale cechują się zdolnością do zachowania wartości w trudnych czasach gospodarczych i są cenione przez inwestorów na całym świecie. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jednak przeprowadzić dokładne analizy, wybrać odpowiednią platformę inwestycyjną, rozważyć swoje cele oraz przeanalizować poziom ryzyka. Inwestowanie na rynkach zagranicznych może zwiększyć dostępność różnych instrumentów inwestycyjnych, co pozwoli zwiększyć potencjalne korzyści płynące z kupowania złota i srebra.

Oba metale szlachetne można kupić na  Cashify Gold.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności