za

Tesla zacznie akceptować “zielone kryptowaluty”?

Konferencja Kryptoraport

Kilka godzin temu dowiedzieliśmy się, że Tesla nie będzie już akceptować płatności w BTC za swoje produkty. Powód? Kopanie Bitcoinów jest szkodliwe dla środowiska. Czy firma otworzy się więc na inne, “zielone kryptowaluty”?

Zielone kryptowaluty idealne dla Tesli

O tym, że mining wymaga dużej ilości prądu, mówi się od dawna. Oczywiście do kopania BTC często korzysta się z OZE, ale ogólna narracja w mediach jest taka, że kopanie kryptowalut pochłania dużą ilość energii. Obecnie w świecie polityki dominuje zaś trend dot. walki o czyste środowisko. Możliwe, że temu Tesla postanowiła zrezygnować ze swoich bitcoinowych płatności.

Wcześniej firma ogłosiła, że kupiła Bitcoiny o wartości 1,5 miliarda dolarów. Miało to miejsce w lutym 2021 roku. Niedługo potem  zasugerowała, że zacznie akceptować BTC jako płatność za swoje produkty. W marcu ujawniono, że amerykańscy klienci mogą już płacić za samochody za pomocą kryptowaluty.

Teraz spółka dodała:

Tesla nie będzie sprzedawać Bitcoinów i zamierza używać ich do transakcji, jak tylko górnictwo przejdzie na bardziej zrównoważoną energię.

Dodano, że spółkę interesują kryptowaluty, które wykorzystują mniej energii na transakcję niż BTC.

Kluczowe jest tutaj ostatnie zdanie. Czy Tesla otworzy się na inne kryptowaluty? Niedawno sam Musk pytał na swoim profilu na Twitterze, czy jego fani nie chcieliby kupować samochodów jego firmy za Dogecoiny.

zielone kryptowaluty

Szansa dla Etheru?

Warto jednak zastanowić się, czy Tesla nie zacznie przyjmować innych kryptowalut.

Ether zużywa szacunkowo 62,56 kWh na transakcję. Sieć Ethereum jest obecnie oparta na Proof-of-Work (tak jak blockchain Bitcoina), ale ma to ulec zmianie przy przejściu projektu na Ethereum 2.0, które wprowadzi Proof-of-Stake. Ten model konsensusu jest nawet o 99% bardziej energooszczędny niż PoW.

Alternatywą może stać się też XRP Ripple, a to dlatego, że wszystkie tokeny XRP zostały wstępnie wydobyte, a transakcje w ramach tej sieci wymagają niewielkiej ilości energii wynoszącej zaledwie 0,0079 kWh.

Stellar Lumens (XLM) również jest zbliżony do XRP, ponieważ wszystkie tokeny tej sieci zostały wykopane w momencie powstania projektu.

Kolejny kandydat to Algorand. Nie tylko działa w oparciu o Pure Proof-of-Stake, ale jego zespół deweloperów ogłosił 22 kwietnia, że ​​jego blockchain stał się w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Oczywiście na końcu listy jest Dogecoin, którego fanem jest Musk. Czy kryptowaluta-mem stanie się więc poważnym projektem i walutą Tesli?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności