Zdaniem 77% rosyjskich inwestorów bitcoin jest lepszy od złota

Bitcoin

Według najnowszej ankiety, około trzy czwarte rosyjskich inwestorów uważa kryptowaluty za lepsze narzędzie inwestycyjne niż złoto. Mniej niż 9% twierdzi, […]

Według najnowszej ankiety, około trzy czwarte rosyjskich inwestorów uważa kryptowaluty za lepsze narzędzie inwestycyjne niż złoto. Mniej niż 9% twierdzi, że to metal szlachetny jest lepszy, podczas gdy 14% jest zdania, że najlepszym wyborem są „waluty narodowe”.

Rosjanie wolą kryptowaluty niż złoto

Mieszkańcy największego pod względem powierzchni kraju wydają się mieć dobre zdanie na temat cyfrowych aktywów. Ostatnie badanie przeprowadzone przez rosyjskie Stowarzyszenie Dealerów Forex (AFD) ujawniło, że około 77% lokalnych inwestorów uważa je za „najbardziej przyszłościową” inwestycję.

„Waluty narodowe” znalazły się na drugim miejscu jako preferowany instrument finansowy, zdobywając 14% głosów. Co ciekawe, tylko 8,8% wybrało złoto, które generalnie jest uważane za najpewniejsze aktywo do przechowywania wartości.

Evgeny Masharov – człowiek odpowiedzialny za AFD – zwrócił uwagę, że rosyjscy inwestorzy obecnie uważają kryptowaluty za inwestycję, „a nie nahypowany produkt”. Dodał, że 35% uczestników ankiety to aktywni traderzy.

23% odpowiedziało, że nie ma doświadczenia z kryptowalutami. Jednak 80% z nich planuje wejść na ten rynek w przyszłości. Mniej niż 8 proc. wszystkich uczestników stwierdziło, że nigdy nie zaangażowałoby się w tego typu inwestycje.

Masharov dodał, że mimo iż w Rosji jest wiele możliwości przechowywania pieniędzy, ponad 50% inwestorów wybiera cyfrowe waluty jako opcję oszczędzania:

Wskazujący jest również fakt, że ponad połowa respondentów inwestuje w aktywa cyfrowe w celu zwiększenia swoich oszczędności. Wszystko to pomimo dużej liczby różnych krótkotrwałych projektów w tym obszarze.

Rosyjskie władze się nie zgadzają

Podczas gdy większość lokalnych inwestorów jest entuzjastycznie nastawiona do kryptowalut, wielu rosyjskich urzędników zademonstrowało raczej wrogie stanowisko wobec tej klasy aktywów.

Na przykład Elvira Nabiullina – szefowa Banku Centralnego Rosji – niedawno stwierdziła, że bitcoin i altcoiny są bardzo zmienne i ostrzegła inwestorów, aby uważali na „przerażające” straty. Posunęła się nawet dalej, stwierdzając, że inwestowanie w nie jest bardziej niebezpieczne niż jakakolwiek inna opcja.

Z kolei Sergey Shvetsov – członek Rady Dyrektorów Banku Rosji – wyraził jeszcze większy sceptycyzm. Przekonywał on, że inwestowanie w kryptowaluty jest tak ryzykowne, że można je porównać do wchodzenia na pole minowe:

Kupując Bitcoin, człowiek wchodzi na pole minowe i nie ma nikogo, na kim mógłby polegać oprócz siebie, i nikt nie może go chronić. Nie ma potrzeby chodzić tam, gdzie nie jesteś chroniony przez Federację Rosyjską, gdzie twoje pieniądze zostałyby po prostu zabrane, a ty nie będziesz w stanie nic z tym zrobić.

Tagi
Ankietaa bitcoin btc inwestycje Rosja złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.