Joe Biden straszy wysokimi podatkami

2021-04-23 Ekonomia Wiadomości

Prezydent Joe Biden już w czasie swojej kampanii wyborczej twierdził, że, jeśli wygra elekcję, wprowadzi w USA wyższe podatki. Teraz […]

Prezydent Joe Biden już w czasie swojej kampanii wyborczej twierdził, że, jeśli wygra elekcję, wprowadzi w USA wyższe podatki. Teraz dowiedzieliśmy się, że jego administracja już w przyszłym tygodniu ma przedstawić nowy projekt stosownej ustawy. Najwyższa stawka podatku PIT ma wrosnąć z 37% do 39,6%. To jednak nie koniec. Władze chcą wysoko opodatkować zyski kapitałowe.

Wyższe podatki w USA

Biden i jego ludzie chcą, by zyski kapitałowe przewyższające milion dolarów rocznie były opodatkowane na zasadach ogólnych. Oznacza to stawkę 39,6%, czyli dwa razy więcej, niż wynosi to obecnie.

Pomysł nie jest nowy. Pojawił się już wcześniej w programie Bidena, gdy ten kandydował na prezydenta. Wtedy jednak – i to nawet w momencie, gdy ten wygrał walkę o Biały Dom – mało kto wierzył w zapewnienia, że wizja ta zostanie zrealizowana. Liczono, że to tylko populistyczna zapowiedź polityka, który walczył o sukces. Tyle że teraz wszystko zaczyna wskazywać na to, że Demokrata nie rzucał słów na wiatr.

Czy pomysł uda się jednak w pełni zrealizować? Pamiętajmy, że prezydent USA nie ma pełni władzy. Ustawę musiałby przegłosować Kongres, w którym większość Partii Demokratycznej wisi jednak na włosku.

– Jeśli to będzie miało szansę przejścia, to idziemy w dół o 2 000 punktów – skomentował zapowiedzi Thomas Hayes z funduszu hedgingowego Great Hill Capital cytowany przez Reutersa. Zapewne chodziło mu o indeks S&P 500.

W czwartek Dow Jones spadł o 0,94%, kończąc dzień na poziomie 33 815,90 pkt. S&P500 obniżył się z kolei o 0,92%, schodząc do 4 134,98 pkt. Nasdaq spadł o 0,94%, osiągając wartość 13 818,41 pkt.

wyższe podatkiBitcoin a pomysły Bidena

Korektę widać też na rynku kryptowalut. Bitcoin spadł jak na razie poniżej 49 000 USD, co przekłada się na spadek ceny o ok. 10 proc. w skali 24 h. Z kolei za 1 ETH trzeba zapłacić 2 182 USD, czyli ponad 10 proc. mniej niż wczoraj.

Można założyć, że korekta w przestrzeni kryptowalut jest niejako powiązana z tym, co dzieje się w USA. Wyższe podatki uderzyłyby bowiem też w krypto-inwestorów.

Tagi
giełda Joe Biden opodatkowanie USA Wyższe podatki

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.