za
Historia ripple

Współczesne XRP. Historia Ripple, cz. 2

2021-01-15
Ripple
European Halving Party 2024

Artykuł ten jest kontynuacją pierwszej części historii Ripple.

Opowieść o historii jednego z największych kryptowalutowych projektów zostawiliśmy w momencie odejścia Jeda McCaleba z Ripple. McCaleb pożegnał się z projektem w 2013 roku, kiedy jego wizja rozwoju projektu zaczęła rozmijać się z tym, w co Caleb wierzył. Wątek rozwoju projektu kontynuujemy od 2013 roku. Rozdziału, w którym warto przywołać Ripple Labs. Historia Ripple dopiero się rozkręca.

Ripple Labs: 2013-2015

We wrześniu 2013 roku OpenCoin został przemianowany na Ripple Labs.

W lutym 2014 roku, Ripple zaimplementowało aktualizację “zamrażania środków”, którą aktywowano w sierpniu 2014 roku. Pozwoliło to Ripple Gateways na mrożenie lub nawet konfiskowanie coinów któregokolwiek użytkownika, nawet bez ważnego podpisu transakcji. Rozwiązanie to wprowadzono, aby spółka i jej rozwiązania technologiczne były zgodne z wymaganiami regulacyjnymi systemu. Przykładem może być konieczność konfiskaty środków nakazana przez sąd. Domyślnym ustawieniem dla wrót (Gateways) było ustawienie możliwości mrożenia środków. Opcja ta jednak mogła być wyłączona, co skutecznie uniemożliwiało wrotom blokowanie środków na kontach.

W maju 2015 roku, władze nadzorcze w USA nałożyły na Ripple Labs grzywnę w wysokości $700 000 za sprzedaż XRP bez otrzymania właściwej autoryzacji. Ripple ponadto zgodziło się na wdrożenie środków naprawczych:

  • konieczność rejestracji Ripple Labs w FinCEN (sieci zajmującej się monitorowaniem przestępstw finansowych):
  • jeśli Ripple wydałoby/oddałoby/przekazałoby jakąkolwiek ilość XRP, wtedy podmiot który otrzymał środki musiałby dokonać rejestracji swojego konta oraz przekazać informacje identyfikacyjne do Ripple;
  • Ripple musi zacząć spełniać wymogi compliance, a także powołać specjalną jednostkę do regulacji polityki AML;
  • Spółka musi poddawać się zewnętrznemu audytowi;
  • Ripple musi przekazywać nadzorcom narzędzia oraz dane pozwalające na analizę transakcji sieci Ripple.

Ripple: 2015 do teraz

Październik 2015 to przede wszystkim kolejna zmiana nazwy. Tym razem uproszczono Ripple Labs do krótszej – Ripple. Historia Ripple wchodzi w ten sposób w okres współczesny.

W sierpniu 2016 roku Ripple zebrało $55 milionów w rundzie finansowania prowadzonej przez wiodącego japońskiego brokera, SBI Holdings. SBI przejęło wtedy 10,5% udziałów w Ripple. Ripple jest jedynie punktem w szerokim portfolio inwestycyjnym SBI. Obie spółki stworzyły wspólny twór SBI Ripple Asia, którego celem jest stworzenie platformy rozliczeniowej w całości opartej na zdecentralizowanej technologii finansowej.

W sierpniu 2017 roku, R3, kolejna spółka blockchainowa, pozwała Ripple. R3 twierdziło, że rok wcześniej Ripple zaoferowało opcję na zakup 5 miliardów XRP w cenie $0.0085 przed wrześniem 2019 roku. W szczycie wartość tej opcji wyceniono na ok.16,5 miliarda dolarów. R3 twierdzi, że w czerwcu 2017 roku, Ripple unieważniło kontrakt, mimo braku prawa do takiego działania. Ripple w odpowiedzi złożyło kontrpozew, twierdząc, że R3 nie dochowało warunków oryginalnej umowy z 2016 roku. Chodziło o przedstawienie Ripple dużej liczbie klientów z sektora bankowego w celu wykorzystania XRP w strukturach ich systemów.

Podaż Ripple i rezerwy spółki

Ciekawym zagadnieniem dotyczącym Ripple są ich rezerwy, a także przyrost podaży tokena XRP. Kiedy Ripple na początku wyemitowało 100 miliardów tokenów XRP, z czego 80 miliardów alokowano w spółce, a 20 miliardów w sumie otrzymała trójka założycieli. Poniżej znajduje się estymowany podział podaży.

Ripple otrzymało 80 miliardów XRP
Chris Larsen = 9,5 miliarda XRP
W 2014 roku, Larsen zobowiązał się do przekazania 7 miliardów swoich XRP fundacji charytatywnej.
Jed McCaleb = 9,5 miliarda. W momencie opuszczenia Ripple:
McCaleb zachował 6 miliardów XRP (zgodnie z umową o wyjściu z organizacji)
Dzieci McCaleba otrzymały 2 miliardy XRP (zgodnie z umową)
1,5 miliarda zostało przekazanych organizacji charytatywnej (poza umową)
Arthur Britto = 1 bilion XRP (zgodnie z umową o wyjściu z organizacji)

Kiedy McCaleb opuścił Ripple pojawiło się ryzyko, że ten zdecyduje się sprzedać swoje XRP, co mogło wpłynąć drastycznie na zachowanie ceny na rynku. Aby temu przeciwdziałać, Ripple i McCaleb stworzyli umowę ograniczającą możliwość wyprzedaży XRP przez McCaleba. Umowa ta została zrewidowana 2016 roku po oskarżeniach Ripple wobec McCaleba o naruszenie zapisów umowy.

Ograniczenia McCaleba wynikające z umowy podpisanej w 2014 roku:

  • McCaleb może sprzedać XRP o łącznej wartości $10.000 każdego tygodnia przez pierwszy rok trwania umowy.
  • Limit zostaje zwiększony do $20.000 w trakcie drugiego, trzeciego i 4 roku.
  • W piątym i szóstym roku limit wynosi 750 milionów XRP.
  • W roku siódmym – 1 miliard XRP.
  • Po roku siódmym – 2 miliardy XRP.

Jeśli chodzi zaś o 80 miliardów XRP trzymanych przez spółkę, plan zakładał sprzedaż, rozdanie coinów lub ich wykorzystanie do finansowania operacji spółki. Zgodnie z Wiki Ripple dowiadujemy się, że:

Kiedy powstała sieć Ripple, stworzono 100 miliardów XRP. Założyciele przekazali 80 miliardów XRP do Ripple Labs. Ripple Labs będzie rozwijać oprogramowanie Ripple, promować system płatności Ripple, rozdawać oraz sprzedawać XRP.
Od grudnia 2014 do lipca 2015 roku, firma ujawniła na swojej stronie ilość XRP posiadanych przez spółkę, ilość XRP znajdujących się w obiegu, a także ilość XRP wydanych nie bezpośrednio na finansowanie kosztów operacyjnych firmy. Oświadczenie nie rozróżniało jednak, które ze środków były sprzedane, a które oddane za darmo. Poniżej przedstawiono podsumowanie za czerwiec 2015.

W pewien czas po lipcu 2015 roku, oświadczenie zostało zmodyfikowane – Ripple przestało pokazywać wartość posiadanej rezerwy. Ciężko jest określić, jak dużą część całkowitej podaży XRP posiada w tym momencie Ripple. Według estymacji prowadzonej przez Bitmex, Ripple w tym momencie powinno być w posiadaniu około 50-60% początkowej liczby XRP. Do roku 2015 da się prześledzić wartości poszczególnych kont XRP w oparciu o wartości podawane przez stronę. Niestety, dzisiaj trudno się na nie powoływać. Kolejnym nieznanym elementem jest brak informacji na temat tego, na co wydawane były środki w ramach kosztów operacyjnych.

Historia Ripple – koniec części 2

Nowoczesna historia Ripple, podobnie jak jej wczesne rozdziały, pełna jest ciekawych zdarzeń. Ripple to przede wszystkim firma o gigantycznej wartości, której celem jest stworzenie nowego systemu rozliczeń finansowych, który jednak nie jest oparty o takie same wartości jak bitcoin. Dlatego wiele osób dziś zarzuca Ripple, że projekt jest zbyt mocno związany z sektorem bankowym. Historie rozwoju, relacji biznesowych, a także próby wejścia do sektora bankowego pokazują zasadności tych głosów. Nie zmienia to faktu, że Ripple jest jednym z najbardziej unikalnych projektów w kryptowalutowej przestrzeni.

W kolejnej części Historii Ripple przyjrzymy się sporom między założycielami, a także kilku nowszym skandalom związanym z Ripple i jego zarządem.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności