za

Wormhole, most łączący blockchainy, padł łupem hakerów. Strata sięga ponad 300 mln USD

2022-02-03
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wormhole, jeden z najpopularniejszych projektów typu cross-blockchain, łączący np. Ethereum z Solaną, stał się w środę celem hakerów. Ci ukradli ponoć środki o wartości ponad 326 milionów dolarów.

Wormhole z wielką stratą

W opublikowanym tweecie projekt potwierdził, że platforma jest obecnie wyłączona. Potwierdza to komunikat na stronie portalbridge.com. Zespół za nią odpowiedzialny bada to, co się stało.

Analitycy danych z blockchainów zwrócili uwagę na transakcję o wartości aż 80 000 etherów (ETH), jaka wyszła z Wormhole na adres, na którym obecnie znajduje się ETH o wartości ponad 250 milionów dolarów. Według innego dewelopera atakujący posiadał również 40 000 ETH na Solanie.

Z kolei w swoim tweecie analityk z zakresu bezpieczeństwa sieci, „Samczsun” zauważył, że zespół Wormhole skontaktował się z hakerem, oferując mu nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów w zamian za zwrot środków.

 

Skutki ataku mogą być poważne. Tzw. mosty cross-blockchain często działają poprzez pobranie zasobu, takiego jak ETH, i zablokowanie go w kontrakcie, aby wyemitować równoległy zasób w połączonym łańcuchu. Proces ten w wyniku udanego ataku hakerskiego mocno się komplikuje.

Nie jest jasne, jakie dokładnie mogą być konsekwencje dla rynków pożyczek Solana i innych protokołów, jeśli jednostki ETH wydawane przez Wormhole nie mogą zostać ponownie połączone z głównym łańcuchem Ethereum.

Wormhole

W wywiadzie dla CoinDesk, George Harrap, założyciel platformy DeFi Step Finance, powiedział, że spodziewa się, że firma Jump Capital, który kupiła dewelopera Wormhole Certus One w sierpniu 2021 roku, wkroczy do akcji, aby zrekompensować zhakowane ETH. Jeśli nie, jak podkreśla, wiele platform opartych na Solanie, które akceptują ETH jako zabezpieczenie, może teraz być częściowo niewypłacalnych.

W kolejnym tweecie Wormhole potwierdził stratę 120 000 ETH, jednakże dodano, że fundusze zostaną dodane do oryginalnego łańcucha.

Niedługo potem faktycznie uwzględniono zhakowane zasoby w łańcuchach bloków Ethereum i Solana.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w styczniowym poście na Reddicie współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przekonywał, że mosty łączące blockchainy nie będą popularne w przyszłości, częściowo ze względu na ryzyko związane z zabezpieczeniem aktywów. Jak widać, mógł mieć rację, bowiem sytuacje takie, jak obecna, pokazują, że tworzenie nowych technologii niesie za sobą wiele zagrożeń. Co oczywiście nie oznacza, że nie należy rozwijać takich projektów z myślą o przyszłości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności