za
CryptoQuant

To nie wieloryby stały za spadkami na Bitcoinie?

2019-09-06
Kurs Bitcoin
1,5% dla maluszka

Rynek Bitcoina i kryptowalut lubi od dawna zrzucać winę za spadki kursu na tzw. wieloryby, czyli największych graczy, posiadających rekordowe ilości cyfrowych walut. Teraz jednak serwis Coin Metrics stara się udowodnić, że prawda potrafi być bardziej złożona, a giełdowi potentaci wcale nie zawsze odpowiadają za masowe wyprzedaże BTC.

Wieloryby są niewinne?

Nowe badanie przeprowadzone przez Coin Metrics analizuje tąpnięcie kursu z dn. 28 sierpnia. Okazuje się, że nie było ono wynikiem działań przebiegłych, dużych inwestorów. Skąd to wiadomo? Otóż pierwsze spadki miały miejsce o godz. 17:54 czasu uniwersalnego na Coinbase. Następowały do tego w przedziale czasowym zaledwie 20 sekund. Wtedy kurs wynosił 10 240 USD. Zrealizowano w tym czasie trzy duże transakcje sprzedażowe. Łącznie sprzedano aż 72 BTC (co dawało ok. 740 tys. USD).

wieloryby

Firma wysnuwa z tego wniosek, że niekoniecznie była to skoordynowana wyprzedaż wielorybów. Duzi inwestorzy – chcąc prawdopodobnie załamać kurs i doprowadzić do paniki – z reguły sprzedają swoje kryptowalutowe  oszczędności na paru giełdach jednocześnie. Tym razem w grę weszło tylko Coinbase.

Naczynia połączone

Do paniki jednak doszło, ale była ona wynikiem faktu, że dziś giełdy są systemem naczyń połączonych. Gdy jakaś grupa inwestorów widzi spadki na jednej z wiodących platform do handlu cyfrowymi aktywami, szybko wyprzedaje się także na innych giełdach. W rezultacie dochodzi do ogólnej paniki na rynku.

Eksperci z Coin Metrics uważają, że spadki na Coinbase mogły pod koniec sierpnia wywołać coś na kształt efektu kuli śnieżnej. Do tego doszła sytuacja z kontraktami futures.  Platformy do handlu kontraktami terminowymi, patrząc na notowania na Coinbase, mogły uznać to za ważny sygnał ze strony rynku. I tak wyprzedaż jednego (trzech?) graczy doprowadziła do spadków.

Coin Metrics sprawdziło też rynek altcoinów. Według firmy alty pokroju Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin czy EOS nie miały nic wspólnego ze spadkami.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności