za
I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Giełdy są niezaprzeczalnie centralnym elementem infrastruktury rynku kryptowalutowego, z miliardami dolarów przepływającymi przez on-chain każdego dnia. Liczba depozytów giełdowych i wypłat silnie koreluje z cenami rynkowymi, między innymi dlatego warto śledzić wskaźniki pokazujące jak zmienia się aktywność giełdowa. Właśnie temu poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Giełdy z mniejszą liczbą depozytów

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno depozyty, jak i liczba wypłat w przypadku giełd przesuwają się w tym samym trendzie co cena, osiągając swoje maksima w okolicach szczytów rynków byka, kiedy napływ spekulacyjnego popytu jest największy. Wypłaty (zielony) są często mniej liczne niż wpłaty (różowy). Jest to spowodowane tym, że giełdy przetwarzają wiele wypłat klientów w jednej transakcji, podczas gdy wpłaty są przetwarzane indywidualnie.

W ostatnich tygodniach ponownie wiele uwagi zwraca się na samodzielne przechowywanie aktywów kryptowalutowych, szczególnie gdy wiele usług pożyczkowych wstrzymało wpłaty i wypłaty swoim użytkownikom. Być może w odpowiedzi na to niefortunne zdarzenie, obecnie obserwujemy wzrost wypłat z giełd, podczas gdy liczba depozytów nadal spada. Z punktu widzenia dotychczasowej historii jest to nietypowe zachowanie, jedynie z kilkoma podobnymi przykładami w ciągu ostatnich 5 lat.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Historycznie wpłaty i wypłaty na giełdach zaliczają szczyty wraz z ceną. Obecnie jesteśmy jednak świadkami dywergencji pomiędzy depozytami i zleceniami wypłat. Źródło: Glassnode

Możemy również ocenić dominację aktywności związanej z giełdami kryptowalutowymi jako stosunek wszystkich transakcji w sieci. Na tej podstawie określimy szczyty i dołki aktywności inwestorów oraz zidentyfikujemy zmiany w podstawowych strukturach rynku.

Dominacja transakcji giełdowych osiągnęła szczyt niemal natychmiast po obu maksimach rynku byka w 2017 r. i ponownie w 2021 r., przechwytując od 80% do 94% całego rynkowego ruchu. Oznacza to ostatni oddech i napływ turystyki rynkowej, ponieważ nowi uczestnicy kupują szczyt, tuż przed spadkiem cen, a następnie są wypłukiwani z sieci. Obecnie na rynku turystów już nie ma, o czym pisałem między innymi w tym miejscu.

Dominacja transakcji giełdowych przeszła silny „detoks” od szczytu z maja 2021 roku i wydaje się stabilizować na poziomie około 50%. To wspiera wcześniejsze obserwacje, że rynek zbliża się momentu, w którym pozostali na nim tylko i wyłącznie sami HODLerzy.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Spada udział giełd w realizowanych transakcjach. Obecnie wynosi tylko 50%. Źródło: Glassnode

Bitcoin opuszcza platformy transakcyjne. Wracamy do poziomów z 2018 roku

Rezerwy giełdowe również obserwują spadki netto na dużą skalę, a zagregowane osuwają się do poziomów ostatnio widzianych w lipcu 2018 r. Ogólne saldo na giełdach odnotowało zagregowany odpływ 750 tysięcy BTC od marca 2020. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano odpływ około 142,5 tys. BTC, co stanowi niemal 19% całego ruchu!

Odpływy z giełd na taką skalę, zwłaszcza w obliczu ekstremalnie spadkowej akcji cenowej, są niezwykle ciekawe i historycznie zdarzały się tylko w pojedynczych przypadkach. Warto przeanalizować zmiany rezerw w podziale na poszczególne giełdy. Widać tutaj bowiem ciekawy rozłam: Coinbase nadal obserwuje odpływ netto monet, z łącznym zmniejszeniem o 450 tys. BTC w ciągu ostatnich dwóch lat. Saldo Coinbase spadało systematycznie o 10-30 tys. BTC. Monety te są przenoszone do nowych portfeli, które nie są związane z platformą.

Binance z drugiej strony odnotował wzrost salda netto o mniej więcej 300 tys. BTC w tym samym czasie. W rezultacie, Binance wyprzedził Coinbase stając się giełdą z największą podażą bitcoinów.

Wraz z historycznie złym miesiącem dla stóp zwrotu, giełdy odnotowały największy miesięczny spadek w historii, osiągając wskaźnik odpływu w wysokości -150 tys. BTC/miesiąc. Stanowi to typowe zmniejszenie salda o 5,0% do 6,0% w czerwcu. Kontrastuje to z masowym przelewaniem tokenów na giełdy, który miał miejsce w maju-czerwcu 2021 r.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!


Najsilniejsze odpływy z giełd w historii odnotowano w czerwcu 2022 r. Źródło: Glassnode

Największa w historii zmiana pozycji netto na giełdach jest uzupełniona przez największą zmianę niepłynnej podaży od czerwca 2017 roku. Podaż niepłynna wzrosła w lipcu o 223 tys. BTC, co odzwierciedla ruch monet na dużą skalę w kierunku portfeli z niewielką lub żadną historią wydatków (ogólnie rzecz biorąc: nie są to giełdy). Ponownie, jest to bezpośredni kontrast zarówno z majem 2021 r., jak i podczas załamania ekosystemu Terra. W obu przypadkach nastąpił krach ceny odwzajemniony przez załamanie niepłynnej podaży.

Gdzie podziały się wszystkie bitcoiny?!

W miarę jak zapasy bitcoinów na giełdach się wyczerpują, widzimy agresywną akumulację zarówno przez największych posiadaczy (+10 tys. BTC) jak i najmniejszych (<1 BTC). Zarówno krewetki jak i wieloryby silnie akumulują od połowy maja – zgodnie ze wskaźnikiem Trend Accumulation Score. Grupy inwestorów posiadające od 10 do 10 tys. BTC są obecnie neutralne, bez zauważalnych zmian w ich łącznym stanie posiadania.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Najmniejsi i najwięksi inwestorzy zaczęli ponownie bardzo silnie akumulować BTC po niskich cenach. Źródło: Glassnode

Analizując dalej zobaczymy, że krewetki dodają do swoich sald 60,46 tys. bitcoinów miesięcznie. Jest to najbardziej agresywne tempo w historii i odpowiednik 0,32% podaży znajdującej się w obiegu miesięcznie. Co ciekawe, tempo ekspansji salda krewetek przewyższa poprzedni rekord ustanowiony podczas szczytu z grudnia 2017 roku, kiedy ceny również były na poziomie 20 tysięcy dolarów.

Krewetki patrzą najprawdopodobniej na ten psychologiczny poziom wsparcia jako atrakcyjny cenowo: tym razem znajdujemy się bowiem po jego drugiej stronie.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Posiadacze mniej niż 1 BTC dynamicznie budują swoje pozycje rynkowe. Źródło: Glassnode

Wieloryby wyciągają swoje środki z giełd

Na sam koniec przeanalizujmy wskaźnik „Whale to/from Exchange Volume”. Wieloryb jest definiowany jako podmiot, który posiada więcej niż 1 tys. bitcoinów (jednak z pominięciem górników oraz giełd). Wskaźnik pokazuje, czy wieloryby dokonują netto wpłat czy wypłat z giełd.

W ujęciu netto, wieloryby wycofały 8,69 mln BTC z giełd, które są śledzone przez Glassnode, a ich cykle akumulacji i dystrybucji wydają się być dobrze skorelowane z cenami na rynku spot. Od kwietnia 2022 r. w wolumenie wielorybów przeważają wypłaty, osiągając w czerwcu wynik 140 tys. BTC/miesiąc. Jest to drugi najwyższy poziom wypłat w ciągu ostatnich 5 lat, przewyższony jedynie przez korektę w styczniu 2021 roku.

I krewetki i wieloryby wypłacają bitcoiny z giełd. Akumulacja na własnych portfelach trwa!

Od kwietnia 2022 roku wieloryby wypłacają masowo swoje środki z giełd. Źródło: Glassnode

Rezerwy giełdowe nadal się zmniejszają, a uczestnicy rynku w chwilach niepewności wolą samodzielnie przechowywać swoje tokeny. Monety te wydają się napływać do portfeli, które nie posiadają jakiejkolwiek historii wydatków. Rynek niedźwiedzia nadal stoi na mocnych podstawach i jak na razie nigdzie się nie wybiera!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności