Wielka Brytania pracuje nad CBDC

Blockchain Ekonomia Wiadomości wielka brytania

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który rozpoczął badania dot. możliwości stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Rząd powołuje obecnie specjalną […]

bitbay zonda

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który rozpoczął badania dot. możliwości stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Rząd powołuje obecnie specjalną grupę zadaniową ds. waluty cyfrowej.

Wielka Brytania bada CBDC

Her Majesty’s Treasury i Bank of England rozpoczęły właśnie wstępne badania dot. waluty cyfrowej banku centralnego, które mogą doprowadzić do powstania krajowej waluty cyfrowej. W dokumencie opublikowanym przez HM Treasury ogłoszono utworzenie grupy zadaniowej ds. CBDC we współpracy z bankiem centralnym Wielkiej Brytanii.

Jon Cunliffe, zastępca prezesa Banku Anglii, i Katharine Braddick, dyrektor generalna ds. usług finansowych w HM Treasury, będą współprzewodniczyć zespołowi ekspertów.

Zgodnie z dokumentem, grupa ta będzie pomagać koncentrować wysiłki wszystkich odpowiednich organów państwa w Wielkiej Brytanii w zakresie rozwoju CBDC. W ramach swoich obowiązków zbada też wstępne kwestie związane z projektowaniem, wdrażaniem i działaniem CBDC w Wielkiej Brytanii. Zespół będzie również kontaktować się z interesariuszami ze środowiska akademickiego, fintechami i innymi przedstawicielami różnych branż w celu zidentyfikowania potencjalnych przeszkód technologicznych.

Grupa zadaniowa HM Treasury i BoE będzie również monitorować wydarzenia związane z CBDC na arenie międzynarodowej.

Zgodnie z komunikatem prasowym BoE wydanym w poniedziałek, bank centralny będzie prowadził również własną wewnętrzną jednostkę ds. CBDC, na czele której stanie Jon Cunliffe.

wielka Brytania cbdcRozwój fintechów w UK

Co warto dodać, utworzenie grupy zadaniowej to kolejny już dowód na to, że po Brexicie rząd Wielkiej Brytanii koncentruje się na walutach cyfrowych i fintechu. W listopadzie 2020 roku Rishi Sunak, kanclerz skarbu, powiedział, że Brexit dał Wielkiej Brytanii szansę na reorganizację sektora usług finansowych.

Od momentu Brexitu Sunak nadzorował znaczącą zmianę polityki swojego kraju w kierunku większego wykorzystania innowacji fintech, takich jak CBDC i stablecoiny.

Według raportu agencji Reutersa, rynek finansowy Wielkiej Brytanii koncentruje się teraz również na firmach zajmujących się technologią rozproszonych rejestrów. Przemawiając podczas poniedziałkowej konferencji branży finansowej, Sunak ogłosił, że rząd planuje stworzenie fintechowej piaskownicy dla startupów z rynku blockchaina.

Tagi
bank centralny cbdc uk cbdc waluty cyfrowe Wielka Brytania

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.