Bitcoin

Portfele przechowujące mniej niż 1 BTC stanowią 5% kapitalizacji Bitcoina

Najnowsze dane sugerują, że tzw. „wholecoinerzy”, czyli portfele BTC przechowujące 1 BTC lub więcej – stanowią obecnie 95% całkowitej kapitalizacji […]

Data publikacji: 28 listopada 2020

bitbay

Najnowsze dane sugerują, że tzw. „wholecoinerzy”, czyli portfele BTC przechowujące 1 BTC lub więcej – stanowią obecnie 95% całkowitej kapitalizacji kryptowaluty. Podzielone pomiędzy dziesiątki milionów użytkowników z saldem mniejszym niż 1BTC, pozostaje tylko 5% market capu.

Portfele przechowujące całego Bitcoina

Liczba wholecoinerów od 2009 roku stale rośnie, pomimo ogromnego wzrostu cen BTC. 27 listopada CTO Glassnode Rafael Shultze-Kraft opublikował na tweeterze wykres, z którego wynika, że co najmniej 1 BTC posiada obecnie ponad 800 000 adresów.

Według BitInfoCharts, na adresach wholecoinerów znajduje się około 301 miliardów dolarów w BTC. Dla porównania, obecna łączna wartość adresów przechowujących mniej niż 1 Bitcoin to zaledwie 16 miliardów dolarów.

Wykres liniowy pokazuje jednak kilka ciekawych przypadków. Największy spadek portfeli przechowujących całego Bitcoina nastąpił na początku 2016 roku. Liczba takich adresów spadła wtedy o 13,5%, z 520 000 do 450 000. W 2018 r. odnotowano również stagnację wzrostu liczby wholecoinerów. Przez 12 miesięcy od grudnia 2017 roku, liczba takich adresów wahała się między 720 000 a 690 000.

Liczba adresów BTC z saldem > 1 BTC źródło: Glassnode

Opłaty transakcyjne BTC są niższe niż w 2017 roku

Obecne opłaty transakcyjne BTC w wysokości około 3,50 USD znacznie różnią się od tych, które mogliśmy obserwować trzy lata temu. Podczas hossy w grudniu 2017 roku za jedną transakcję musieliśmy zapłacić nawet 50 dolarów. Współzałożyciel Ethereum (ETH) Vitalik Buterin nie wierzy jednak, że obecne niskie opłaty zdołają się utrzymać. Buterin w wątku na Twitterze zasugerował, że nieunikniony wzrost opłat transakcyjnych spowoduje wyparcie większości użytkowników:

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion