Wenezuela obchodzi ponoć sankcje za pomocą BTC

2020-12-10 Bitcoin w mediach Świat Wiadomości

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro twierdzi, że jego kraj „wykorzysta wszystkie kryptowaluty na świecie”, aby ominąć sankcje, jakie nakładają na niego […]

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro twierdzi, że jego kraj „wykorzysta wszystkie kryptowaluty na świecie”, aby ominąć sankcje, jakie nakładają na niego USA. W grę może wchodzić wzmożona współpraca z Turcją i Iranem na tym polu.

Maduro stawia na Bitcoina

Według doniesieć RunRun.es, Wenezuela zamierza zwiększyć wykorzystanie Bitcoinów na polu płacenia za import. Celem jest ominięcie sankcji finansowych, jakie zostały nałożone na ten kraj przez Stany Zjednoczone.

RunRun.es, strona założona przez wenezuelskiego dziennikarza śledczego Nelsona Bocarandę, zacytowała swoje anonimowe źródła z banku centralnego Wenezueli, które twierdzą, że „płatności na rzecz firm z krajów sprzymierzonych, takich jak Iran i Turcja, były dokonywane przy użyciu Bitcoina”.

Nie jest tylko jasne, na czym polega wenezuelski import. Najpewniej chodzi o to, że Turcja i Iran zapewniają obecnie swojemu sojusznikowi żywność i paliwo w zamian za złoto i prawdopodobnie też kryptowaluty.

Projekt Petro nie wypalił

Warto przypomnieć, że rząd prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro promował wcześniej swoją emitowaną przez państwo e-walutę „Petro”, której wartość rzekomo była wspierana przez ropę naftową. Petro miało być środkiem wymiany zarówno międzynarodowej, jak i krajowej od czasu emisji w 2018 roku. Szybko pojawiły się jednak problemy. Ponoć emisja nie miała pokrycia w ropie, co zmusiło reżim do zbadania zastosowania na tym polu innych kryptowalut, w tym Bitcoina i Etheru.

Maduro zaczął publicznie grozić użyciem Bitcoina i innych aktywów kryptowalutowych jako środka do ominięcia sankcji  już we wrześniu, ogłaszając, że jego administracja wkrótce „wykorzysta wszystkie kryptowaluty na świecie, publiczne, państwowe lub prywatne, do handlu wewnętrznego i zewnętrznego”.

8 października Zgromadzenie Narodowe Wenezueli uchwaliło ustawę przeciw blokadom gospodarczym USA, przyznając sobie dalsze uprawnienia wykonawcze do obchodzenia sankcji nałożonych na kraj, w tym dot. tworzenia lub wykorzystywania dowolnego zasobu kryptowalutowego jako instrumentu pieniężnego.

Rząd Wenezueli założył też w listopadzie swoje „Centrum Produkcji Aktywów Cyfrowych”, kopalnię Bitcoinów.

W zeszłym tygodniu rząd Wenezueli uruchomił też swoją giełdę kryptowalut, wspieraną przez National Cryptoactive Superintendency, aby umożliwić obywatelom wymianę Bolivarów na Bitcoiny.

Iran wprowadził również prawo do używania Bitcoinów do płacenia za import, próbując zmniejszyć presję na i tak już kruchą gospodarkę tego kraju.

Tagi
adopcja bitcoina bank centralny Wenezueli Wenezuala

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.