za
wences-cesares-2

Wences Cesares: Bitcoin to prawdopodobnie najdoskonalsza forma pieniądza w historii naszej cywilizacji

2015-02-12
Wywiady
European Halving Party 2024

 

„W języku hiszpańskim mamy takie powiedzenie, że jeśli geniusz wskazuje na księżyc, głupiec spogląda na jego palec. Zauważam, że mamy z tym często do czynienia w przypadku bitcoina” – mówi w wywiadzie dla portalu Business Insider, Wences Cesares, mieszkający obecnie w Kalifornii argentyński biznesmen, twórca między innymi bitcoinowego portfela internetowego Xapo.

 

To on w 1994 roku stworzył Internet Argentina S.A. – pierwszą w Argentynie firmę dostarczającą usługi internetowe. Swój maklerski serwis online, Patagon, sprzedał hiszpańskiemu bankowi Santander za 750 milionów dolarów. W tym czasie docierał on już do takich krajów jak Stany Zjednoczone, Hiszpania czy Niemcy. Cesares miał wtedy zaledwie 25 lat.

 

Obecnie, w wieku 40 lat, Wences Cesares deklaruje się jako jeden z największych entuzjastów technologii Bitcoin. I choć ostatnie miesiące nie należały do najlepszych w historii tej waluty, przynajmniej jeśli chodzi o gwałtowne spadki jej kursu, argentyński biznesmen nie ma wątpliwości, że na dłuższą metę nie będzie miało to większego znaczenia, zaś Bitcoin ma szansę urosnąć do statusu waluty Internetu:

 

Myślę, że bitcoin jest najprawdopodobniej najdoskonalszą formą pieniądza jaką kiedykolwiek widzieliśmy w historii naszej cywilizacji.

 

Według Cesaresa, bitcoin pod wieloma względami przypomina również złoto, wskazuje także na sześć podstawowych cech, które podobnie jak ono, posiada, są to: deficytowość, podzielność, przenośność, trwałość, rozpoznawalność i wymienialność:

 

To właśnie tych sześć cech czyni pieniądz pieniądzem. Złoto … to najdoskonalsza forma pieniądza z którą mieliśmy do czynienia od ostatnich 5 000 lat. Nic nie przechowywało wartości w taki sam sposób jak czyniło to złoto. Nie był to ani brytyjski funt, ani dolar amerykański, ani też grunty, nic. A to wszystko zwyczajnie z powodu jego deficytowości. Niektórzy ludzie uważają zaś – mylnie – że złoto posiada jakiś rodzaj rzeczywistej wartości … Bitcoin, podobnie jak złoto, nie ma rzeczywistej wartości, jednak we wszystkich, poza jedną, z wymienionych cech, będzie znacznie, znacznie lepszy od złota.

 

Bitcoin jest niezwykły ponieważ pozwala mi wysyłać pieniądze w dowolne miejsce na świecie, w czasie rzeczywistym, za darmo, bez jakichkolwiek pośredników. Zatem z perspektywy przenośności, jest rewolucyjny.

 

Element, w którym złoto nadal jednak góruje nad bitcoinem to według Cesaresa, opisana już podzielność:

 

Jeżeli ktoś zaoferuje ci dwie identyczne złote monety, naprawdę nie będzie miało dla ciebie znaczenia, którą z nich otrzymasz. Są one dokładnie takie same. Prawdziwie podzielne. Jeśli chodzi o bitcoiny – każdy z nich zawiera w sobie pełną historię. Więc jeśli ktoś zaoferuje ci jeden z dwóch bitcoinów, powinieneś wybrać ten, który nigdy nie był powiązany na przykład z Silk Road czy też innego rodzaju wątpliwą historią.

 

Cesares zwrócił również uwagę, na potencjalny wpływ jaki bitcoin może wywrzeć na miliardy osób na całym świecie, z różnych względów znajdujących się obecnie poza systemem bankowym:

 

Żyjemy w świecie gdzie 5 miliardów ludzi posiada telefon komórkowy, ale nie posiada własnego konta bankowego czy karty kredytowej. Zatem te same banki, które radzą sobie tak dobrze, zdołały objąć swoim zasięgiem ledwie 1 miliard ludzi. Mamy do czynienia z 5 miliardami ludzi, pokrzywdzonych z racji faktu, że nie posiadają oni konta bankowego, ani kart płatniczej. Nie mogą przez to uczestniczyć w globalnej ekonomii, o której rozmawiamy. Teraz, po raz pierwszy, dostrzegamy prawdziwą, realną nadzieję, że to może ulec zmianie.

 

W opinii Cesaresa, bitcoin może w przyszłości wywierać relatywnie większy wpływ na świat finansów, aniżeli Internet wywiera obecnie na świat mediów i przepływu informacji. Nie nastąpi to jednak od razu:

 

Myślę, że będzie wymagać to nieco czasu, tak samo jak Internet potrzebował do tego nieco czasu … Myślę, że będzie on [Bitcoin] znacznie potężniejszy niż może się ludziom wydawać, ale zajmie to również więcej czasu [aniżeli w przypadku Internetu] … Jeśli potrwa to dekadę to będzie to niewiarygodnie szybko. Myślę, że bardziej prawdopodobnym jest, że będą to dwie dekady.

 

Cesares wskazuje również na fakt, iż pomimo tak ogromnej popularności i globalnej dostępności współczesnego Internetu, nadal nie posiada on jeszcze swojej własnej waluty. W jego opinii, bitcoin może idealnie wpasowywać się w tę rolę:

 

Nie sądzę, ażeby bitcoin kiedykolwiek miał czy powinien zastąpić pieniądz. Myślę, że funt powinien pozostać funtem, euro pozostać euro, a dolar dolarem. Uważam jednak również, że potrzebujemy ogólnoświatowego typu waluty, czegoś w rodzaju meta waluty … Gdy dokonujesz transakcji poprzez Internet, używasz dolarów, euro, funtów, a to wprowadza zamieszanie … A co gdybyś mógł rzeczywiście przemieszczać pieniądze w ten sam sposób w jaki przemieszczasz komputerową ikonkę? Umieść to tu. Umieść to tam. Wyślij.

 

 

Na podstawie: http://www.businessinsider.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności