za

Węgry skonfiskowały kryptowaluty warte 1 mln USD

European Halving Party 2024

Władze Węgier przejęły kryptowaluty o wartości ponad 1 miliona USD. Środki te należały do organizacji przestępczej. Chodzi o sprawę dot. oszustwa związanego z podatkiem VAT.

Węgry konfiskują kryptowaluty

Węgierska Krajowa Administracja Podatkowa i Celna (NAV) ogłosiła, że przejęła kryptowaluty, które należały do organizacji przestępczej uchylającej się od zapłacenia trzech miliardów węgierskich forintów (8,2 miliona USD) podatku VAT.

Funkcjonariusze służb specjalnych weszli do 28 lokalizacji. Aresztowali podejrzanych i przejęli ich nielegalnie nabyte aktywa oraz kryptowaluty o wartości prawie 420 milionów forintów (1,15 miliona USD). Urzędnicy przekazali, że kryptowaluty zostały przeniesione do specjalnie utworzonego nowego portfela na kryptowaluty, który pozostaje pod kontrolą władz kraju.

Organ podatkowy Węgier przekazał, że członkowie wspomnianej organizacji kupili w kilku krajach UE smartfony, tablety, panele słoneczne i inne urządzenia elektroniczne. Unikali jednak przy tym płacenia podatku VAT, który powinien zostać naliczony po imporcie takich produktów. Zakładali w tym celu firmy fasadowe, które zmieniały się co kilka miesięcy. Umożliwiło to przestępcom sprzedaż urządzeń elektronicznych różnym hurtownikom po korzystniejszych cenach.

Sprzedając urządzenia teleinformatyczne importowane z UE za pośrednictwem fikcyjnego łańcucha fakturowania, zaoszczędzono ponad 3 miliardy HUF podatku VAT

– stwierdził węgierski organ podatkowy. Dalej dodano, że część dochodów wygenerowanych z przestępstwa została wykorzystana właśnie do inwestowania w kryptowaluty.

Oprócz kryptowalut skonfiskowano też panele słoneczne, samochody i gotówkę. Do tego zajęto nieruchomości i konta bankowe o wartości ponad pół miliarda forintów. Trzech członków organizacji przestępczej zostało zatrzymanych.

węgry kryptowaluty

Co stanie się ze skonfiskowanymi kryptowalutami?

Przejęte kryptowaluty zapewne trafią na aukcję. Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy służby tak właśnie postępują. Władze Rumunii sprzedały w ten sposób bitcoiny, które były powiązane z działalnością przestępczą. Z kolei w 2017 r. Ernst and Young wystawiło na licytację 24 518 BTC, które zostały “skonfiskowane jako dochód z przestępstwa” przez australijską policję. Rok później bułgarskie organy ścigania skonfiskowały prawie 213 000 BTC. I ten majątek został potem wystawiony na aukcji. W 2014 r. bitcoiny przejęte Silk Road sprzedawały z kolei władze USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności