za

Wiceminister przemysłu Rosji krytykuje proces kopania bitcoinów

robinhood aplikacja rejestracja

Rosyjskie firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut zużywają więcej energii niż cały lokalny przemysł rolny – twierdzi wiceminister ds. przemysłu Wasilij Shpak.

Wiceminister Wasilij Shpak krytykuje mining

Według rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu kryptowalutowe kopalnie zużywają ponad 2% całkowitej energii elektrycznej w kraju. Urzędnicy zauważają, że to więcej niż niektóre sektory “starej” gospodarki, takie jak rolnictwo.

W niedawnym przemówieniu Wasilij Shpak – wiceszef Ministerstwa Przemysłu Rosji – przypomniał, że rynek miningu kryptowalut to obecnie „szara strefa” gospodarki, ponieważ nie jest opodatkowany, ani regulowany przez władze. Stwierdził, że jeśli nie ulegnie to zmianie, zacznie to generować pewne problemy.

– Tutaj nasze stanowisko jest całkowicie jednoznaczne: mining musi zostać uregulowany i włączony do [sektora] działalności przemysłowej – powiedział.

Pomimo przewidywań niektórych ekspertów, że w najbliższej przyszłości kopanie kryptowalut może zużywać mniej energii elektrycznej, Shpak jest innego zdania. Według szacunków jego resortu sektor zużywa dziś aż ponad 2% energii w Rosji. To więcej niż sektor rolnictwa. Ten ostatni jest zaś bardzo istotny dla kraju. Grunty orne obejmują aż 7% jego terytorium. Rosyjskie pola uprawne pozwalają Moskwie wygenerować ponad 10% całkowitego światowego eksportu zboża i 23% światowego eksportu pszenicy.

Warto zauważyć, że Rosja jest dziś jednak czołowym graczem na rynku kopania kryptowalut. Badanie przeprowadzone przez Cambridge Centre for Alternative Finance oszacowało, że kraj ten odpowiada za ponad 11% globalnego hashrate’u. Na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone, zaś na drugim Kazachstan.

Wasilij Shpak

Władimir Putin jest zainteresowany kopaniem kryptowalut

Co jednak znamienne, miningiem interesuje się sam prezydent Rosji – Władimir Putin. Kilka miesięcy temu powiedział, że rozwój tego rynku może być korzystny dla jego kraju. Dodał, że Rosja ma na tym polu pewne “przewagi konkurencyjne”.

Mam na myśli nadwyżkę prądu i dobrze wyszkoloną kadrę dostępną w kraju – tłumaczył.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Ministerstwo Energii i Duma Państwowa również wysoko oceniły kopanie kryptowalut. W zeszłym roku nalegały, by stało się w pełni zalegalizowanym biznesem. Urzędnicy są zdania, że górników bitcoinów należy traktować jak przedsiębiorców.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.