za
hakerzy bitfinex

Odkryto wyciek aż 1.2 TB danych z siedmiu różnych VPN-ów

2020-07-21
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Niejednokrotnie pisaliśmy już na naszym łamach o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na was w sieci. Jednocześnie eksperci z rynku cyberbezpieczeństwa nieraz polecali już użytkownikom Internetu korzystanie z VPN. Tyle że właśnie odkryto wyciek aż 1.2 TB danych (w tym logów i haseł w plaintext) z siedmiu VPN-ów.

VPN – co to jest?

Czym jest VPN? To tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet). Odbywa się to jednak w taki sposób, że węzły tej sieci są niejako niewidoczne. Można w ten sposób opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.

W praktyce nie tylko zwiększa to jednak naszą prywatność i poziom bezpieczeństwa, gdy korzystamy z sieci, ale też pozwala skorzystać z promocji cenowych i usług, które mogą być w naszym kraju niedostępne.

Wyciek danych

vpnJak poinformował jednak portal Sekurak.pl, doszło do wycieków ważnych danych, które należały do kilku VPN-ów.

“Dane siedziały sobie na zupełnie niezabezpieczonej instancji Elasticsearch. O jakie VPNy chodzi? Oto ich lista: UFO, FAST VPN, Free VPN, Super VPN, Flash, Secure, Rabbit. Wg badaczy core infrastruktury wszystkich tych rozwiązań jest takie samo – a różne nazwy to po prostu ładna, nowa naklejka na ten sam produkt”

– podaje portal.

Ile danych wyciekło? Ponoć ponad miliard rekordów zawierających takie informacje jak:

  • Activity logs,
  • PII (names, emails, home address),
  • cleartext passwords,
  • Bitcoin payment information,
  • support messages,
  • personal device information,
  • tech specs,
  • account info,
  • direct Paypal API links.

“Właściciel systemów na szczęście zareagował na zgłoszenie problemu, wyciągając nowego „chłopca do bicia” – czyli COVID-19”

– dodaje Sekurak.

“Z powodu zmian personalnych spowodowanych przez COVID-19 nie znaleźliśmy od razu błędów w regułach zapory serwera, co może potencjalnie doprowadzić do włamania. Teraz zostało to naprawione

– tłumaczy właściciel okradzionych systemów.

Jeśli jesteście użytkownikami jednego z wymienionych narzędzi, pomyślcie np. o zmianie haseł.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności