za
vitalik buterin 3 warstwa

Vitalik Buterin przyznał, że opłaty sieciowe to wielki problem Ethereum

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przyznał, że wysokie opłaty sieciowe pozostają poważnym wyzwaniem dla jego projektu, zagrażając wizji stworzenia zdecentralizowanej gospodarki.

Vitalik Buterin mówi o sytuacji Ethereum

Podczas wywiadu z magazynem Time, Buterin zauważył, że wysokie opłaty sieciowe obniżają użyteczność Ethereum.

– Opłaty są ogromnym problemem, jeśli chodzi o użyteczność Ethereum, zwłaszcza w przypadku rzeczy innych niż niektóre aplikacje finansowe, które ostatnio dominowały – powiedział.

Co więcej, Buterin wyraził również swoją frustrację z powodu tego, jak wysokie opłaty wpływają na realizację poszczególnych projektów. Jednocześnie wykazywał optymizm, że jeśli zostanie wprowadzony sharding, opłaty mogą spaść.

– Rzeczą, która obecnie uniemożliwia wykorzystanie Ethereum do fajnych rzeczy, są jedynie opłaty. Wydaje się, że to nudna odpowiedź; w Ethereum jest duży problem społeczny, a największym powodem tego jest jedna rzecz techniczna, która nie została wykonana wystarczająco szybko – powiedział.

Według współzałożyciela Ethereum rozwiązanie jednak takich problemów, jak np. opłaty za gaz, może sprawić, że projekt stanie się platformą do wprowadzania realnych zmian społeczno-politycznych.

Opłaty spadają

Chociaż Ethereum spotkało się z krytyką za wysokie opłaty sieciowe, dane pokazują już jednak pewną zmianę. W blockchainie ETH odnotowano w tym roku np. spadek opłat za gaz do najniższego od sześciu miesięcy poziomu.

Opłaty za gaz wzrosły głównie w 2021 r., co eksperci przypisują wzrostowi zainteresowania niezamiennymi tokenami (NFT) i zdecentralizowanymi finansami (DeFi).

Dziś Ethereum pracuje też nad wprowadzeniem do swojej sieci algorytmu kopania Proof-of-Stake. Ma być to częścią szerszej reformy – Ethereum 2.0. Aktualizacja umożliwi wiele rewolucyjnych zmian, ważnych zarówno dla programistów, jak i inwestorów. Większość analityków jest też zdania, że ostatecznie doprowadzą one też do ogromnego skoku kursu ETH.

Buterin krytykuje NFT

Warto dodać, że współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, w wywiadzie dla Time skrytykował też NFT. Oberwało się zwłaszcza topowemu projektowi z tego rynku – Bored Ape Yacht Club. Chodzi głównie o to, że ten został uznany przez znanego programistę za niepoważny. Więcej na temat jego wypowiedzi przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności