za

Vitalik Buterin wypowiedział się na temat upadku FTX

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, twierdzi, że upadek FTX po raz kolejny pokazał, że problem leży w ludziach, a nie w technologii. Sugeruje, by wyciągnąć z tego wnioski.

Buterin: uczcie się na błędach

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, udzielił wywiadu Bloombergowi. Powiedział, że upadek FTX to lekcja dla całego ekosystemu kryptowalut.

Przyznał, że technologia blockchain napędza cyfrową gospodarkę. Problemem w przypadku FTX byli ludzie, a nie sama technologia.

Określił upadek FTX jako „wielką tragedię”, ale dodał, że potwierdza to stanowisko wielu członków społeczności Ethereum dotyczące centralizacji.

– Wielu członków społeczności Ethereum również postrzega tę sytuację jako potwierdzenie rzeczy, w które wierzyli przez cały czas: wszystko, co jest scentralizowane, jest domyślnie podejrzane – stwierdził.

Zauważył, że ta postawa obejmuje też zaufanie do otwartego i przejrzystego kodu.

W weekend Buterin opublikował też swój przewodnik dotyczący „bezpiecznego CEX”, czyli bezpiecznej scentralizowanej giełdy.

Uważa, że zamiast polegać wyłącznie na „metodach fiducjarnych”, takich jak licencje rządowe, audytorzy, ład korporacyjny i badania przeszłości osób prowadzących giełdy, tego typu ostatnie platformy mogą tworzyć „kryptograficzne dowody, które pokazują, że fundusze, które przechowują w łańcuchu, wystarczą na pokrycie ich zobowiązań wobec użytkowników”.

Uważa się, że problemy FTX wynikają z wykorzystywania przez tę giełdę depozytów klientów do innych celów niż powinny one służyć. Po tym, jak na początku tego miesiąca duża liczba inwestorów postanowiła wypłacić z niej swoje środki, okazało się, że FTX nie jest w stanie sprostać tym żądaniom przy obecnej płynności.

CZ jest podobnego zdania

Vitalik Buterin nie jest jedynym liderem branży, który ostatnio wypowiada się na temat upadku FTX. 17 listopada dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, stwierdził, że chociaż regulacje rządowe są konieczne, ważniejsze jest to, aby same firmy dawały dobry przykład.

Podczas indonezyjskiej konferencji dotyczącej kryptowalut Zhao powiedział, że afera związana z FTX prawdopodobnie cofnęła branżę o „kilka lat” i najpewniej zobaczymy, jak organy regulacyjne będą przyglądać się temu rynkowi „dużo, dużo mocniej”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.