Visa, Mastercard, PayPal i Uber inwestują w kryptowalutę Facebooka

Kryptowaluty

Facebook ponoć ma współpracować przy projekcie swojej kryptowaluty z aż kilkunastoma firmami. Wśród nich są np. Visa, Mastercard, PayPal i […]

Facebook ponoć ma współpracować przy projekcie swojej kryptowaluty z aż kilkunastoma firmami. Wśród nich są np. Visa, Mastercard, PayPal i Uber. Informację podało Wall Street Journal (WSJ) dn. 13 czerwca.

Źródło zaangażowane w projekt powiedziało WSJ, że wspomniane kilkanaście firm, w tym Visa, Mastercard czy Uber – wszystkie działające w sektorze finansowym, e-commerce, venture capital i telekomunikacyjnym – zainwestowały po 10 milionów dolarów, by móc obsłużyć pojedynczy węzeł w sieci nowej kryptowaluty. WSJ trzyma się wersji, że będzie ona opublikowana pod szyldem Libra (nie GlobalCoin, jak uważały inne media).

Co wiemy o Libra?

Źródła WSJ powtórzyły ponadto gazecie to, co już słyszeliśmy od dawna. Kryptowaluta ma być stablecoinem opartym na koszyku kilku walut fiducjarnych, co ma zagwarantować jak najniższe wahania kursowe i umożliwić realne wykorzystanie w gospodarce w pojedynczych transakcjach.

Jak podają źródła, rozmowy z niektórymi partnerami inwestycyjnymi nadal trwają, a ewentualna lista członków powstającego konsorcjum może się jeszcze zmienić. Samo konsorcjum ma ponoć być zarejestrowane jako Stowarzyszenie Libra, dodaje gazeta.

Ponoć kilka podmiotów wyraziło obawy, że token Facebooka może zostać wykorzystany w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

WSJ donosi, że rzekomo ani Facebook, ani poszczególni członkowie konsorcjum nie będą kontrolować kryptowaluty, a tylko obsługiwać węzły w sieci, która leży u podstaw systemu płatności. Ma to zagwarantować jak największą decentralizację, na jaką firmy mogą tylko sobie pozwolić.

Oprócz wyżej wymienionych firm, także Stripe, witryna Booking.com i platforma e-commerce MercadoLibre mają dołączyć do Libra. Wszyscy członkowie konsorcjum rzekomo zostali poproszeni o podpisanie White Paper kryptowaluty, które ma zostać opublikowane 18 czerwca.

Facebook na rynku kryptowalut

Pogłoski o planach Facebooka dot. stworzenia kryptowaluty dla użytkowników WhatsAppa, Instagramu i Messengera pojawiły się po raz pierwszy w grudniu 2018 r.

Warto zauważyć, że Facebook planuje przebudować swoją infrastrukturę komunikacyjną i zintegrować swoje trzy aplikacje – WhatsAppa, Messengera i Instagram.

W maju Facebook zarejestrował znak towarowy „Libra”. W projekt zaangażowanych jest około 100 pracowników giganta rynku portali społecznościowych.

Słowa kluczowe
Blockchain booking Facebook kryptowaluty MasterCard Uber Visa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie
bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie bitbay rejestracja na gieldzie

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.