za
ethereum

VanEck złożył do SECu wniosek o ETF Ethereum

2021-05-08
Ethereum
Binance Launchpool

VanEck złożył w piątek wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o utworzenie funduszu ETF Ethereum. Firma już wcześniej ubiegała się o utworzenie Bitcoinowego ETFu, a wniosek ten w tym momencie oczekuje na przegląd. Jest to jednak pierwsza próba stworzenia ETF Ethereum. Jeśli się powiedzie, będzie to pierwszy taki ETF dostępny na amerykańskich rynkach akcji.

Rosnący impet Ethereum

Ethereum (ETH) osiągnęło ostatnio nowe szczyty w kilku wskaźnikach. Szereg liderów branży, takich jak Mark Cuban, wyraziło nawet przekonanie, że ETH w dłuższej perspektywie przewyższy kapitalizację rynkową BTC.

Jak na razie, pomimo posiadania najwyższego hash rate i kapitalizacji rynkowej, Bitcoin nie spełnia swojej roli, jeśli chodzi o przypadki użycia. Jest on głównie używany jako magazyn wartości i środek wymiany. Istnieje jednak wiele rzeczy, które altcoiny mogą robić, a których Bitcoin nie może.

EVM Ethereum pozwala na tworzenie natywnych smart kontraktów i tokenów, które tworzą wiele nowych możliwości. Są to m.in. zdecentralizowane giełdy (jak coraz bardziej popularna Uniswap), stablecoiny zabezpieczone przez blockchain Ethereum (jak USDT lub USDC) i wiele więcej.

Ethereum posiada obecnie tylko około 37% wartości Bitcoina, ale aż ponad 59% wolumenu handlu i aż 570% liczby transakcji. Wynika to z faktu, że zdecentralizowane platformy budowane na innych blockchainach, takich jak Ethereum i Binance Smart Chain, pozwalają ludziom handlować niezliczoną ilością tokenów, a nie tylko tokenem bazowym.

Obecnie nie jest to możliwe w przypadku Bitcoina. Nawet gdyby było, opłaty transakcyjne Bitcoina byłyby zbyt wygórowane dla przeciętnego użytkownika. Wraz z pojawiającym się na horyzoncie Ethereum 2.0, ETH wydaje się być niezwykle atrakcyjną inwestycją dla traderów.

Wprowadzenie Ethereum do głównego nurtu

Ethereum ETF pozwoliłby inwestorom detalicznym kupować i sprzedawać ETH bezpośrednio na swoich rachunkach maklerskich. Otworzyłoby to zupełnie nowy świat popytu. Wielu detalistów, którzy nie mieli środków lub wiedzy technicznej, aby zakupić własne Ethereum, teraz będzie mogło to zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Co więcej, wszystko to korzystając z istniejącego interfejsu, który już dobrze znają.

Dodatkowo, ramy regulacyjne otaczające ETF-y są znacznie bardziej przejrzyste niż nie jasne implikacje podatkowe związane z bezpośrednim zakupem kryptowalut. Ułatwi to instytucjom zakup Ethereum. Będą one bowiem mogły mieć je w księgach i spłacać podatek od zysków kapitałowych w ustrukturyzowany sposób. Taki do którego są przyzwyczajone.

Prawdopodobnie, jeśli zostanie zatwierdzony Bitcoin ETF, ETF Ethereum to tylko kwestia czasu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy sygnały, że dotychczasowy przemysł finansowy stopniowo rozgrzewa się do wejścia w kryptowaluty. Na przykład S&P DJI wydała indeksy Bitcoin i Ethereum na początku tego tygodnia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności