Bitcoin

Uruchomienie pełnego węzła Bitcoina jest łatwiejsze niż myślisz

Bitcoin z roku na rok przyciąga do siebie coraz większe grono fanów. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jego siła zależy […]

Data publikacji: 19 lutego 2020

bitbay

Bitcoin z roku na rok przyciąga do siebie coraz większe grono fanów. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jego siła zależy także od mocy sieci Bitcoina. Uruchomienie pełnego węzła Bitcoin z pozoru może wydać się trudnym zadaniem, ale takim nie jest. To właśnie ilość węzłów w sieci w dużej mierze decyduje o jej sile.

Warto także zapamiętać, że uruchomienie pełnego węzła Bitcoin na mało wydajnych urządzeniach osłabia sieć!

Nie musisz inwestować w drogi sprzęt „górniczy”

Kopanie kryptowalut, w tym Bitcoina wymaga sporego nakładu finansowego. Profesjonalne koparki kryptowalut kosztują po kilkanaście tysięcy złotych. Uruchomienie pełnego węzła Bitcoin to proces, który nie przypomina kopania kryptowalut. Nie musisz posiadać drogich urządzeń czy mieć dostęp do taniego prąd.

W odróżnieniu od „miningu”, uruchomienie węzła nie zużywa dużo energii elektrycznej. Nie będzie też obciążać Twojego sprzętu tak jak ma to miejsce przy kopaniu.

Co prawda minimalny czas utrzymywania węzła wynosi 6 godzin, ale podobnie jak w miningu, najlepiej aby pełny węzeł był uruchomiony przez cały czas.

Minimalne wymagania nie są wygórowane

We wstępie tego artykułu zaznaczyliśmy, że uruchomienie pełnego węzła Bitcoin na mało wydajnych urządzeniach osłabia sieć! Dlatego odradzamy uruchamiania go na telefonach komórkowych, laptopach czy urządzeniach typu Raspberry Pi. Po pierwsze nie pomożecie sieci, a po drugie napotkacie dość sporą liczbę błędów.

Minimalne wymagania:

  • system operacyjny Windows, Mac OS X lub Linux
  • 200 gigabajtów wolnego miejsca na dysku, dostępne przy minimalnej prędkości odczytu/zapisu 100 MB/s
  • 2 GB RAM
  • szybkie łącze internetowe, najlepiej bez limitów ze względu na dużą ilość danych pobieranych/odbieranych

Instalacja Bitcoin Core

Prawdopodobnie najtrudniejszy etap uruchamiania pełnego węzła Bitcoin. Najnowszą wersję klienta Bitcoin Core możesz pobrać: tutaj

Po zainstalowaniu, Bitcoin Core rozpocznie proces synchronizacji. Łańcuch bloków Bitcoin zajmuje obecnie 260 GB, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli cały proces przebiegnie bez większych komplikacji, możesz cieszyć się ze swojego węzła. Bitcoin Core z powodzeniem można używać jako portfela kryptowalutowego i trzymać na nim środki.

Jak widać, uruchomienie full node (pełnego węzła) Bitcoin nie jest zbyt skomplikowane.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion