za
uniswap

Niemal wszystkie tokeny i kryptowaluty, jakie pojawiały się na Uniswap, to scamy – sugerują naukowcy

Konferencja Kryptoraport

Nowe badanie wykazało, że prawie wszystkie projekty kryptowalutowe, które pojawiły się na Uniswap w latach 2018-2021, były związane z oszustwami.

Uniswap siedliskiem scamów?

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Pompeu Fabra i Uniwersytetu w Barcelonie.

Uniswap to powstała w 2018 r. giełda kryptowalut, która wykorzystuje zdecentralizowany protokół sieciowy, który umożliwia przeprowadzanie automatycznych transakcji między tokenami, które bazują na blockchainie Ethereum. Wszystko możliwe jest też dzięki wykorzystaniu inteligentnych kontraktów.

Uniswap  oferuje ok. 40 000 tokenów kompatybilnych z Ethereum (ER20) hostowanych na platformie, aby zapewnić użytkownikom opcje handlu różnymi aktywami kryptowalutowymi. Z biegiem lat Uniswap stał się jednym z najważniejszych protokołów DeFi w branży, przetwarzając od momentu powstania ponad 1 bilion USD. Możemy więc mówić o sporym sukcesie projektu.

Chociaż giełda jest największym DEX-em (czyli zdecentralizowaną platformą wymiany) na rynku kryptowalut, ostatnie odkrycia badaczy pokazują, że 98% wszystkich aktywów, które oferowała w okresie między 2018 a 2021 rokiem, było powiązanych ze scamami.

Analiza wykazała, że prostota i brak regulacji Uniswap sprawiły, że DEX to dobre miejsce dla cyberprzestępców, którzy wykorzystują modele ICO. Umieszczają swoje tokeny na tego typu platformie.

Badacze przebadali 27 588 tokenów, z których 631 sklasyfikowano jako te niezwiązane ze scamami, a aż 26 957 wręcz przeciwnie.

Analitycy podają, że “aby poznać stan giełdy Uniswap i tokenów”, wykorzystali inteligentne kontrakty.

Każdy węzeł podłączony do Ethereum JSON-RPC API może obserwować te zdarzenia [powiązane z inteligentnymi kontraktami] (…). Zdarzenia można również indeksować, aby później można było przeszukiwać historię zdarzeń

– napisali naukowcy w swoim raporcie.

Reakcje społeczności kryptowalut

Zgodnie z oczekiwaniami, ostatnie dochodzenie spotkało się z różnymi reakcjami członków społeczności kryptowalut. Pewna użytkowniczka Twittera zakwestionowała np. podstawy badania, zauważając, że model użyty do jego przeprowadzenia wymagał uwzględnienia płynności rynkowej poszczególnych tokenów.

Przepraszam, ale to cholernie błędna metodologia (…). Dosłownie wzięli pod uwagę WSZYSTKIE tokeny (…). To tak, jakby powiedzieć, że 97% kont na Twitterze jest fałszywych, ale żadne z nich nie było aktywne w ciągu ostatniego roku

– napisała pod postem dot. badania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności