za

Unia Europejska wykorzysta NFT do weryfikacji autentyczności produktów

2022-09-09
BlockchainNFT
Binance Launchpool

Unia Europejska (UE) pracuje nad przepisami, które obejmują wykorzystanie niezamiennych tokenów (NFT) do walki z podrabianiem i fałszerstwem różnej maści produktów. Projekt jest efektem kilku spotkań i hackathonów dotyczących blockchaina zorganizowanych przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Unia Europejska wykorzysta NFT do ochrony własności intelektualnej

Unia Europejska ogłosiła niedawno, że pracuje nad systemem, który będzie wykorzystywał blockchaina i NFT w ramach walki z fałszowaniem produktów, które trafiają na europejski rynek. Proponowany system zostanie zaprojektowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i jest efektem ponad pięciu lat pracy. W wydanym w tym miesiącu dokumencie wyjaśniono, że organizacja wybrała już model systemu i opisuje, jak ten będzie działał.

Posiadacze własności intelektualnej (intellectual property, IP) utworzą tokeny cyfrowe (NFT), które będą dowodami na to, że dana grupa wyprodukowanych towarów jest autentyczna. IP będą musieli zostać wcześniej uwzględnieni jako zatwierdzeni sygnatariusze, aby tworzyć NFT w łańcuchu bloków.

Rozwiązanie umożliwi następnie śledzenie łańcucha dostaw, ponieważ wspomniane produkty są transportowane przez różne punkty kontrolne, dzięki czemu posiadacze IP mają pewność, że produkty, które trafiają do sklepów, są autentyczne.

unia europejska nft

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej ma nadzieję, że do końca 2023 r. będzie miał już działający tego typu system, ale aby osiągnąć ten cel, będzie musiał stworzyć system rejestru grupujący wszystkich posiadaczy IP, operacje logistyczne i detalistów w UE. Aby szybciej zrealizować swój plan, ​​system będzie dążyć do interoperacyjności z istniejącymi rozwiązaniami do śledzenia łańcucha dostaw.

Jeśli Unii Europejskiej uda się wdrożyć ten system do końca 2023 roku, będzie to jedno z pierwszych zastosowań technologii blockchain na taką skalę do takiego celu. Warto jednak dodać, że technologia blockchain była już wcześniej wykorzystywana do śledzenia łańcuchów dostaw. Niedawno Vechain, korporacyjny projekt dot. technologii blockchain, ogłosił partnerstwo z Orionone, globalnym rozwiązaniem technologicznym łańcucha dostaw, w celu zintegrowania blockchaina z działającymi technologiami.

Unia Europejska dyskutuje również obecnie o MiCA, ogólnounijnej propozycji prawnej dotyczącej regulacji kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności