za
mica ue

UE uchwaliła MiCA. Co dokładnie oznacza to dla rynku?

Urzędnicy z Unii Europejskiej (UE) przegłosowali przełomowe prawo, które utrudni życie emitentom kryptowalut i dostawcom usług z tego rynku.

UE uderza w rynek kryptowalut

Stefan Berger, poseł do Parlamentu Europejskiego i sprawozdawca ds. rozporządzenia MiCA, napisał na Twitterze, że zawarto „zrównoważone” porozumienie, które uczyni UE pierwszym regionem na świecie z pełną regulacją rynku aktywów kryptowalutowych.

Według Rady Europejskiej MiCA obejmuje zasady, które będą dotyczyć emitentów kryptowalut bez zabezpieczenia i stablecoinów, platformy transakcyjne i portfele, w których przechowywane są kryptowaluty.

Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki, finansów oraz suwerenności przemysłowej i cyfrowej, stwierdził, że przełomowe rozporządzenie „położy kres kryptowalutowemu dzikiemu zachodowi”.

Zdaniem twórców, rozporządzenie MiCA ma na celu ochronę konsumentów poprzez „żądanie” od emitentów stablecoinów stworzenia wystarczająco płynnej rezerwy.

W wątku na Twitterze Ernest Urtasun, członek Parlamentu Europejskiego, wyjaśnił, że rezerwy będą musiały być „prawnie i operacyjnie odseparowane i izolowne”, a także muszą być „w pełni chronione na wypadek niewypłacalności”.

Ochrona konsumentów

Dostawcy usług kryptowalutowych (crypto-asset service providers, CASP) będą musieli przestrzegać surowych wymogów mających na celu ochronę konsumentów, a także mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli stracą aktywa kryptowalutowe inwestorów. Platformy handlowe będą zobowiązane do przedstawienia białej księgi dla wszelkich coinów i tokenów, które nie mają wyraźnie wskazanego emitenta. Dotyczyć może to również samego bitcoina.

Zgodnie z oświadczeniem Rady Europejskiej w centrum uwagi są od teraz również manipulacje, jakie mogą mieć miejsce na na rynku, i wykorzystywanie informacji poufnych:

MiCA obejmie również wszelkiego rodzaju nadużycia na rynku związane z dowolnym rodzajem transakcji lub usług, w szczególności z manipulacjami na rynku i wykorzystywaniem informacji poufnych.

Do tego wszystkiego CASP będą również potrzebować autoryzacji w celu prowadzenia działalności w UE, przy czym największe tego typu podmioty będą monitorowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).

ESMA jest niezależnym regulatorem rynków papierów wartościowych w UE, który powstał w 2011 roku.

Nowe prawo nie obejmuje zakazu kopania kryptowalut za pomocą Proof of Work ani NFT.

Jednak w odniesieniu do NFT Komisja Europejska powiedziała, że będzie się zajmować tym tematem w ciągu najbliższych 18 miesięcy i może stworzyć „proporcjonalny i horyzontalny wniosek ustawodawczy”, aby zaradzić pojawiającym się zagrożeniom na rynku, jeśli uzna to za konieczne.

MiCA musi jednak zostać jeszcze zatwierdzone przez Radę i Parlament Europejski, zanim zostanie formalnie przyjęte.

O tym, jak MiCA może wpłynąć na rynek w Polsce zapytaliśmy przedstawiciela ARI10.

Zwiększy się wszelka biurokracja związana z rynkiem kryptowalut. Nie widzę w tym jednak egzystencjalnego zagrożenia dla ARI10. Wręcz przeciwnie! Jako firma coraz mocniej staramy się kłaść nacisk na procedury KYC/AML – tłumaczył nam COO ARI10, Robert Geruszczak.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności