za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

Unia Europejska chce regulować kryptowaluty

2019-10-08
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Unia Europejska: komisarz ds. finansów Valdis Dombrovskis zobowiązał się do zaproponowania nowych zasad regulujących rynek kryptowalut, ze szczególnym naciskiem na stablecoiny, takie jak Libra Facebooka.

Jak donosi Reuters, przemawiając przed posłami Unii Europejskiej 8 października, Dombrovskis stwierdził:

„Europa potrzebuje wspólnego podejścia do krypto-aktywów, takich jak LibraCoin. Mam zamiar zaproponować nowe przepisy w tym zakresie.”

Unia Europejska reguluje rynek kryptowalut

unia europejskaDombrovskis, który pełnił wcześniej funkcję premiera i ministra finansów Łotwy oraz posła do Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2009, obecnie dąży do powołania go na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

Gdyby został ponownie powołany na wyżej wspomniane stanowisko, otrzymałby zadania związane z programem „Gospodarka, która działa na rzecz ludzi” i nadal byłby odpowiedzialny za kwestie finansowe, którymi zajmuje się Komisja w ramach swoich prac. Chodzi m.in. o „pogłębienie unii gospodarczej i walutowej”.

Oprócz podkreślenia potrzeby wprowadzenia nowego prawodawstwa dotyczącego kryptowalut w Europie, Dombrovskis mówił o potrzebie działania UE w zakresie „nieuczciwej konkurencji, bezpieczeństwa cybernetycznego i zagrożeń dla stabilności finansowej”.

Ministrowie finansów UE są wrogo nastawieni do Libry

Już wcześniej media informowały opinię publiczną o atakach na Librę ze strony ministrów finansów poszczególnych krajów. Wrogie pomysłowi Facebooka są np. władze Francji, które obawiają się skutków wprowadzenia Libry do obiegu i tego, jak wpłynie to na polityki monetarne obecnych banków centralnych. Parę dni temu Reuters poinformował, że niemiecki minister finansów Olaf Scholz stwierdził, że jest „bardzo, bardzo sceptycznie nastawiony” do projektu Libra Facebooka.

Stablecoin zaproponowany przez giganta mediów społecznościowych był też krytycznie oceniony przez francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire’a, który posunął się tak daleko, że stwierdził, że Libra nie powinna uzyskać zezwolenia na działanie na terenie Europy, ponieważ zagrażałoby to suwerenności monetarnej państw.

Facebook chyba jednak nie zraża się tymi atakami. Niedawno opublikował bowiem nową “mapę drogową” rozwoju Libry. Wszystko wskazuje  na to, że Libra wystartuje i to całkiem możliwe, że wtedy, gdy pierwotnie miało mieć to miejsce – w 2020 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności