za
bank rozracunków międzynarodowych libra

LibraCoin na rynku dopiero w 2023 r.?

2019-10-08
Kryptowaluty

Cyfrowa waluta Facebooka LibraCoin powstanie, ale raczej za kilka lat, a dokładniej w 2023 r. Tak uważa szef Ripple.

W wywiadzie dla Fortune 7 października szef Ripple, Brad Garlinghouse, został zapytany o LibraCoin. Według niego problemy regulacyjne na razie powstrzymają Facebooka przed uruchomieniem swojej waluty.

Czy LibraCoin powstanie?

„Nie”, odpowiedział na pytanie, czy Facebook wkrótce wyemituje Librę.

„Czy myślę, że mają do tego kompetencje techniczne? Pewnie tak, ale myślę, że przeciwności prawne, przed którymi stoją… są znaczne ”

– dodał.

libracoin kryptowalutaFacebook zobowiązał się jednak do rozwiązania wszelkich problemów prawnych, jakie stawiają przed nim rządy i nadal planuje wydać Librę zgodnie z planem, co oznacza, że może się to udać w 2020 r. Jednak zdaniem Garlinghouse’a jest to mało prawdopodobne – przynajmniej na razie…

Podkreślił, że chętnie założy się w powyższej kwestii, ale zakład ma powstać na bazie smart contractu platformy Augur:

„Gdybym był bukmacherem, obstawiłbym zakład [na] Augur…”

Mimo takiego sceptycyzmu, jaki wyraża szef Ripple, menedżerowie Facebooka są bardziej pewni siebie. Publikując ostatnio nową roadmap, pokazali, że nastąpił progres w przechodzeniu z testnetu Libry na jej mainnet.

Było to tuż przed tym, gdy PayPal, jeden z potencjalnych operatorów węzłów sieci, przyznał, że wycofuje się z projektu z powodu własnych obaw związanych z niepewnością regulacyjną.

„Firma PayPal podjęła w tej chwili decyzję o rezygnacji z dalszego uczestnictwa w Stowarzyszeniu Libra”

– przyznała firma w swoim oświadczeniu.

„Wciąż popieramy aspiracje Libry i czekamy na dalszy dialog na temat sposobów współpracy w przyszłości”

– dodano.

Ripple a XRP

Tymczasem Garlinghouse wykorzystał wywiad, by poruszyć inne sporne kwestie. Wśród nich był związek Ripple z kryptowalutą XRP. Od dawna przedmiotem przypuszczeń jest to, w jakim stopniu token jest scentralizowany.

Teraz szef firmy bronił się i tłumaczył, że sukces XRP jest sukcesem Ripple, więc firma zrobi wszystko, by ekosystem jej tokenów był zdrowy:

„Na pewno jesteśmy zainteresowaną sukcesem XRP, na pewno [tak jest] – jesteśmy właścicielami wielu XRP”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności